Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN BESLENMESİ NASIL OLMALI?

çocuğun beslenmesi nasıl olmalı

ÇOCUĞUN BESLENMESİ NASIL OLMALI?

Çocukların beslenmesi aslında önemli bir konudur. Çocuğun gelecekte daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenme üzerinde dikkatle durulmalıdır. Ebeveynlerin bu konuda bilinçli olması birinci derecede önemlidir.

 

Çocuğun beslenmesi için şunlar yapılmalıdır?

 

1. Çocukların beslenme yelpazesi dar tutulmamalıdır. Bu onların gelişim süreci için sakıncalıdır. Çocuğun besinlerini mümkün olduğu kadar çok geniş yelpazede tutmak gerekir. Bir çocuğu sürekli vitamin ağırlıkla besleyip, mesela minerallerden veya diğer besinlerden mahrum bırakmak olmaz. Sürekli yüksek kalorili yiyecekler vermek de sakıncalıdır. Çocuğun obez birisi olmasına yol açar. Tam tersi çocuğun fazla kilo almaması için de kalorisi çok düşük gıdalar da vermek olmaz. Çünkü çocukların belli bir düzeyde kalori almaları da gerekir. İyi bir beslenme programı çocuklar için gerekli olan tüm besinleri içermelidir. Aradaki dengeyi iyi kurmak gerekir. Aksi halde sağlık açısından sorunlu bir çocuk yetişmiş olur.

 

2. Bir çocuğun sağlıklı bir şekilde yetişmesi için şu besinleri özellikle alması beklenir. Süt ve süt ürünleri önemlidir. Bunları vermek gerekir. Çocuğu et ve balıktan da mahrum bırakmamak gerekir. Yumurta çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Her gün 1 tane yemesi iyi olacaktır. Çocuğun beslenme programından sebzeler eksik edilmemelidir. Taze meyveler veya meyve suları da ihmal edilmemelidir. Nişastalı sebzeler de verilmeye çalışmalıdır. Diğer yandan çocuğun gelişiminde önemli bir yer tutan D vitamini beslenme programından asla eksik edilmemelidir. Meyveleri taze vermeye çalışın. Bazı meyveler çocuklarda alerji yapabilir. Böyle bir durum olursa onu vermeyi kesin.

 

3. Çocuklara besin değeri olmayan gıdaları vermemeye çalışın. Bu onların sağlığı açısından hem sorun oluşturur hem de iştahlarını keserek almaları gereken gıdaları engeller. Çocukları çok şekerli yiyeceklerden, şekerin kendisinden uzak tutun. Zaten ihtiyacı olan şekeri meyveden alabilmektedir. Ayrıca tuzlu yiyeceklerden de uzak tutulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

7263

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim