Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN ATEŞİNİ DÜŞÜRMEK

çocuğun ateşini düşürmekÇocuklarda genelde ateşe yol açan şey onda oluşan bir enfeksiyondur.  Bu enfeksiyon ateşi 38 derece ve daha yukarıya taşıdığı zaman doktor müdahalesi gerekir. Doktor çocuktaki enfeksiyonu yenmek için antibiyotik verecektir. Ayrıca çocuktaki ateşi düşürmek için de ateş düşürücü verecektir.

Çocuğa bu gibi durumlarda uygulanan tedavinin yanında evde çocuğun ateşini düşürmek için anne ve babaların uygulayabilecekleri şeyler de vardır. Bu önlemlerden birisi çocuğu fazla kalın şeylerle örtüp iyice bunaltmamaktır. Aksine onu serin tutmak gerekecektir. Aksi halde çocuğun ateşi yükselecektir. Oda sıcaklığını da 20-21 derece arasında tutmak iyi olacaktır. Oda içi fazla sıcaksa camları açarak veya bir klima yardımıyla içeriyi soğutabilirsiniz. Fakat bunu yaparken çocuğu soğuk hava akımına maruz bırakmayın.

Diğer etkili bir yöntem çocuğun bol sıvı almasını sağlamaktır. Çünkü çocuktaki yüksek ateş vücuttaki sıvı miktarını da azaltır. Çünkü tedavi sürecinde çocuğun bol bol terlemeleri de olacaktır. Dolayısıyla vücut susuz kalır. Bunu dengelemek için de alınan sıvı miktarını artırmak gerekir. Bunun içinde su, suyu bol olan meyveler, meyve suları verilebilir. Ayrıca ateş çocuktaki beslenme ihtiyacını da artırır. Çocukların çoğu bunun farkında olmazlar. Fakat vücudun enfeksiyonlarla mücadelesi için iyi beslenmeye de ihtiyaç vardır.

Çocukların bir kısmı ateşli durumla karşılaşsalar bile normal günlük aktivitelerini yapmaya devam etmek isterler. Tabi bu da aktiviteler çocuğun ateşini artırabilecek etkenlerden birisidir. Onun için eğer çocukta ateş varsa hareketlilikten uzak durması gerekir. Daha sakin bir şekilde durması ateşini düşürme çalışmalarını kolaylaştıracaktır.

Çocuğun doktoruyla sürekli irtibat halinde olup, onun önermediği şeyleri yapmamak da önemlidir. Bu anlamda çocuğun yüksek ateşi için eğer bilmeniz gerekenler var ise veya çocukla ilgili yeni gelişmeler var ise doktoruyla sürekli iletişim halinde olmaya çalışın.

Çocuğun ateşinin 39 derecenin üstünde olduğu durumlarda çocuğa evde sünger tedavisi de yapılabilir. Islak bir süngerle onun vücudunu silip vücut ısınını soğutmaya çalışabilirsiniz.

Çocuk yatakta yatarken altına nemi alacak bir havlu gibi bir şey de koyabilirsiniz. Çünkü yüksek ısıdan ve terlemeden dolayı yatağı ıslanacak veya nemlenecektir. Bu da çocuk için zararlı olabilir. Sünger tedavisini uyguladıktan sonra vücudundaki ıslaklığı silmeyin. Kendi kendine kurusun.

Yayınlanma Tarihi : 02.08.2011

11167

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim