Haberler

Makaleler

ÇOCUĞU ÖVMEK

çocuğu övmekBir çocuğa övmek, yaptığı iyi bir davranıştan dolayı onu takdir etmek, onun kendisini geliştirmesi açısından çok önemlidir. Övgü bir davranışın tekrarına yol açan bir eylemdir. Zaten eğitim sürecinin önemli parametrelerinden biridir. Çocuğa övgüde bulunmadığınız zaman o davranışın tekrarlanma düzeyi daha düşük kalır.

Bizim toplumumuzda çocuklar fazla övülmezler. Belki de anne ve babaları da böyle bir kültürde yetiştiği için olabilir. Fakat çocuğa başarı duygusunu tattırmanın anahtarıdır övgü. Bunun aksine batı toplumlarında övgü ve başarıyı takdir etme, başarılı insanı onurlandırma daha yaygındır. Bu toplumların bu kadar ilerlemesinde belki övgü ve takdir mekanizmasının da bir rolü olabilir.

Bir anne ve baba çocuğunu yetiştirirken övgüyü ve takdiri ondan eksik etmemelidir. Çocukların bu tür övgü sözlerini duymaya ihtiyaçları vardır. Çocuk övüldüğü zaman iyi bir şey yaptığını anlar. Kendisini başarılı ve mutlu hisseder. Çocuktan övgüyü ve takdiri eksik ettiğiniz zaman bu onun bilinçaltı düzeyini de etkileyecektir. Bilinçaltında başarısız biri olarak kendini görecektir. Bu da onda güçlü bir benlik duygusu gelişimini olumsuz etkileyecek ve öz saygısında azalma olacaktır. Kendini değersiz hissedecektir.

Çocuğu övmenin tek yolu ona aferin, bravo vb. sözler söylemek değildir. Onu kucaklamak, okşamak, öpmek de bir övgü işaretidir. Onu överken yanlış şeyler yapmayın. Bazen büyükler bir çocuğu överken “aferin lan” deyip kafasına şakayla karışık vururlar. Bu aslında övgünün getireceği faydayı azaltan bir şeydir. Yani övgüyü de nasıl yapacağını bilmeniz gerekir. Mesela onu överken onu rencide edecek lakap veya kelimler kullanmamaya dikkat edin.

Çok basit şeyler için de çocuğa her fırsatta övgüde bulunmayın. Bu sefer çocuk övgüsüz bir şey yapmamaya alışacaktır. Her şey de sürekli övgü bekleyecek ve bu övgü gelmediği zaman da bu davranışın görülme sıklığı azalacaktır. Dolayısıyla övgüyü çocuklardan eksik etmemeli fakat onu bilinçli ve yerinde kullanmak şartıyla…

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

5844

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim