Haberler

Makaleler

ÇOCUĞA İLAÇ VERİRKEN

çocuğa ilaç verirkenİlaçlar artık insanoğlunun günlük hayatının bir parçası oldu. Hastalıklarımızın iyileştirilmesi konusunda vazgeçilmez bir değere sahipler. Geçmişte basit hastalıklardan dolayı ölen insanlar, tıbbin gelişmesi ve uygun ilaçların üretilmesiyle artık bu hatsallıklardan çabuk kurtulmakta ve daha uzun süre yaşamaktalar.

İlaç kullanımının yaygınlaşmasıyla yanlış ilaç kullanımından dolayı hastalanma ve ölme vakaları da artmaktadır. Bu biz yetişkinleri olduğu kadar küçücük çocuklarımızı da olumsuz etkilemektedir. Fakat en azından ilaç kullanımıyla ilgili ebeveynlerin daha bilinçli olması ve nasıl hareket edeceklerini bilmeleri küçük çocukları daha korunaklı hale getirecektir.

Aslında yapılan araştırmalar şunu da göstermiştir ki aşırı ilaç kullanımı bir seviyede sonra insanlarda ters etkiler de yaratabilmektedir. Dolayısıyla çocuğa ilaç verirken bu tür etkileri azaltacak ilaçları vermek daha doğru olacaktır. Bebeğe olabilecek en az dozla en etkili sonucu alacak şekilde ilaç vermek daha doğru olacaktır. Tabi bunun kararını da verecek olan hekimin kendisidir. Bebekler aldıkları ilaçları zaman zaman kusarak dışarı atarlar. Acaba bu durumda bebeğe yeniden ilaç vermek gerekecek mi? Bu sorunun yanıtını yine doktora sorarak öğrenmek gerekir. Bebeğe gereğinden fazla ilaç verildiği veya ilaçlarının eksik verildiği durumda ne olur ve ne yapmak gerekir? İlacı ne kadar süre ile kullanmak gerekir? gibi sorularında yanıtını bilmek faydalı olacaktır.

Ayrıca ebeveynlerin çocuklarının ilacı ile ilgili şunları da bilmeleri gerekir. İlacın neye iyi geldiği, yan etkileri, hangi durumlarda kullanılmaması gerektiği, günde haç defa ve kaç doz kullanılacağı, yemeklerden önce veya sonra kullanılacağı,  doktoru hangi durumlarda aramalı gibi konular da bilinmelidir.

Çocuklara ilaç verirken de bir takım önemli noktaları akılda tutmalı ve bunlara da dikkat etmelidir. Bir ilaç kesinlikle doktor tavsiyesi doğrultusunda verilmelidir. Doktorun tavsiye etmediği bir ilacı çocuğa vermek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. İlacı doktorun tavsiye ettiği şekilde de çocuğa vermek şok önemlidir. Eğer doktor herhangi bir kullanım şekli önermediyse ilaç kutusundaki prospektüste yazan kullanım şekli bilgileri de anne ve babalara yol gösterebilir.

Bir bebeğe aynı anda birden fazla ilaç vermek de bebek için sorun oluşturabilir. Bu konuda hekimin önerileri çok önemlidir. Eğer hekim bu konuda her hangi bir sakınca yok diyorsa bebeğe bir seferde birden fazla ilaç verilebilir. Bebeğe eski ve zamanı geçmiş veya son kullanma zamanı yaklaşmış ilaçlar da verilmemelidir. Yeni üretilmiş ilaçları vermek daha sağlıklı olacaktır. Bebeğe ilacı verirken kesinlikle hekimin önerilerinin dışına çıkmamak gerekir. İlacın doz bilgileri, gün içinde kaç defa kullanılacağı, hangi sıklıkla kullanılacağı hekim tarafından belirtilerek kullanılmalıdır. Bebeğe ilacı verirken dozunu da iyi ayarlamalı ne eksik ne de fazla vermelidir.

İlaç kullanımı ile ilgili çocukta bir yan etki olduysa mutlaka hekime danışmalı hekim tarafından eğer onaylanırsa ilaca bir süre ara verilmelidir. Çocuğa ilaç verirken yatış pozisyonunda da ilacı vermemek önemli bir güvenlik önlemdir. Aksi halde ilacın çocuğun nefes borusuna kaçıp çocuğu nefessiz bırakma riski ortaya çıkar. Dolayısıyla çocuğa ilacı oturur vaziyetteyken vermek daha güvenli bir davranıştır. İlacı doktor tarafından aksi belirtilmediği müddetçe çocuğa mutlaka suyla birlikte vermek gerekir.

Çocuğun ilaç kullandığı zamanı ve miktarını belirten bir liste tutmak da çocuğa yanlış yere ilaç vermenin önüne geçebilecek bir önlemdir. Böylelikle çocuğun ne zaman hangi ilaçları hangi dozda kullandıkları daha net olur ve bir karışıklık önlenmiş olur. Çok önemli bir diğer güvenlik önlemi ise ilaçları çocuğun ulaşamayacağı bir yere koymaktır. Özellikle çocuğun yürümeye başlayıp evi iyice kolaçan ettiği zamanlarda bu çok daha önemli hale gelir.

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2011

4166

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim