Haberler

Makaleler

ÇOCUĞA ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİNDE NASIL YARDIMCI OLUNMALI?

çocukların arkadaşlık becerileriÇOCUĞA ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİNDE NASIL YARDIMCI OLUNMALI?

Çocukların arkadaş edinmeleri ve arkadaşlıklar kurmaları çocukluk döneminin en önemli olgularından birisidir. Ebeveynlerin de üzerinde en çok durdukları konulardan birisi de budur.

Çünkü arkadaşlık ilişkileri küçük çocukların hayatı öğrendikleri, pratik yaptıkları, ilişki kurdukları, iletişimi öğrendikleri ve empati becerilerini geliştirdikleri bir süreç.

Fakat kimi zaman çocuklar arkadaş edinmede sorunlar yaşayabilirler, arkadaşlarıyla ilişkilerinde sorun yaşayabilirler ve uyumsuz davranışlar gösterebilirler. İşte bu noktalarda bilinçli bir ebeveynin desteğine ihtiyaç duyarlar.

Ebeveynler çocuklarının arkadaş edinmelerinde ve arkadaşlıklarını geliştirmelerinde nasıl yardımcı olabilirler? İşte bazı öneriler:

1. Çocuğa iyi arkadaşlık becerilerini öğretin: Bunun için ebeveynlerin kendi çocukları için iyi bir rol model olmaları oldukça önemli bir konudur. Çocuklar anne ve babalarını oldukça örnek alırlar. Belki ebeveynler bunun tam olarak farkında olmayabilirler. Fakat çocuklar ebeveynlerin yapıp ettiklerinden etkilenirler. Bu ebeveynlerin kendi arkadaşlık ve dostluk ilişkilerinde de böyledir. Arkadaşlarıyla, dostlarıyla ve komşularıyla iyi ilişkiler kuran ebeveynler çocuklarına iyi örnek olurlar.

Tabi ayrıca çocuğa zaman zaman iyi arkadaşlık ilişkilerinin nasıl olması hususunda anlatımlarda ve telkinde bulunmak da gerekir. Çünkü küçük çocuklar için henüz iyi kötü kavramları, doğru yanlış kavramları tam olarak yerleşmemiştir. Bunları bilmeye ihtiyaçları vardır.

2. Çocuğun eve arkadaşlarını getirmesine izin verin: Bu yöntem de çocuğun yeni arkadaşlar edinmesi ve arkadaşlıklarını geliştirmesi için etkili bir yöntemdir. Üstelik toplumdaki kimi sosyal kuralları öğrenmesi açısından da gereklidir. Ayrıca ebeveynler de çocuğunun arkadaşlarını tanıma fırsatı bulmuş olur.

3. Çocuğa kendi arkadaşlarını seçme şansı tanıyın: Bu özellikle daha büyük yaştaki çocuklar için oldukça faydalıdır. Bu özellik çocuğun hayatta kendi seçimlerini yapmasına da fırsat verecek ve daha bağımsız bir kişilik geliştirmesine olanak sağlayacaktır. Bu amaçla ebeveynler bu fırsatı çocuklarına tanımalıdırlar. Tabi eğer bir tehlike olmadığı sürece…. Çocuğun yeni arkadaşlar edinmesi ve bunu kendi seçimleriyle yapması çocukların dünya görüşünü geliştirmede o kadar çok etkili ki bu konu asla yadsınamaz. Çünkü çocuğun her bir arkadaşı kendisi için ayrı bir tecrübe olacaktır.

4. Çocuğun arkadaşlarıyla dalga geçmesine izin vermeyin: Bu hem çocuğun arkadaşlıklarının son bulmasına hem de dalga geçilen çocuğun zihninde onarılmaz yaralar açmasına sebebiyet verebilir. 6-7 yaşları arasındaki çocukların arkadaşları tarafından alaya alınması, etiketlenmesi çocuğu oldukça kötü etkileyecektir. Bu amaçla ebeveynler çocuklarının arkadaşlık ilişkilerinde her zaman nazik davranmaları, kırıcı olmamaları gerektiği konusunda çocuklarını uyarmalı ve telkinler de bulunmalıdırlar.

5. Çocuğa yol gösterici olun: Çocuklar arkadaşlarıyla zaman zaman sorunlar yaşayabilirler. Hatta bazı çocuklar daha fazla sorun yaşayıp arkadaşları arasında popülarite kaybına uğrayabilirler. Bu da normal olarak çocuğu olumsuz etkileyebilir. Neden sürekli arkadaşlarının kendisinden kaçtığını, arkadaşlıklarının neden uzun süreli olmadığı hususunda kafa yorarlar. İyi bir ebeveyn çocuğunun arkadaşlık ilişkilerini iyi gözlemlemeli ve yaptığı hatalar hususunda ona yol göstermelidir. Çünkü çocuklar kendi hatalarını göremeyebilirler. Tecrübeli, güvenilir ve dışarıdan bakan birisinin öğütleri onun için oldukça faydalı olabilir.

6. Çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayın: Çocukların kendilerine güvenmesi yeni arkadaşlıklar edinmesinde ve arkadaşlıklarını pekiştirmesinde oldukça kolaylık sağlayacaktır. Kendine güvenemeyen çocuklar başkalarıyla iletişim kurmakta, yeni arkadaşlar edinmede güçlük yaşarlar. Güven eksikliklerinden dolayı kendilerini geri plana çekerler ve çekingen davranışlar gösterirler. Ebeveynler bu konuda çocuklarına cesaret aşılamalı ve güven telkin etmelidirler.

7. Önce tek bir arkadaş veya küçük bir grup ile başlayın: Özellikle küçük çocuklar yeni arkadaşlar edinme konusunda cesaretsiz davranabilirler. Bu özellikle büyük bir grup içine girdiği zaman kendisini daha da belli eder. Çocuğun ilk arkadaşlığını öncelikle tek bir çocukla kurması bu açıdan daha iyi olabilir. Kendine güveni gelir. Zamanla arkadaş grubu genişleyecektir.

8. Çocuğu grup halinde çalışmaya sevk eden oyunlar: Bu konu çocuğun arkadaşlıklarını daha da kuvvetlendirmesi için oldukça önemli bir özelliktir. Diğer çocuklarla grup halinde ve yardımlaşmalı olarak oynanan oyunlar ve aktiviteler çocukların birbirlerine olan bağlılığını da artırarak arkadaşlıklarını pekiştirecektir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Çocuklara Nezaketi Öğretmek

Bir Çocuktan Beklentiler

Çocukların Oyun Oynaması

Çocukların Oyun Becerisini Geliştirmek

Çocuğu Oyun Grubuna Alıştırmak

Yayınlanma Tarihi : 19.04.2012

12469

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim