Haberler

Makaleler

ÇİKOLATA KİSTİ HAKKINDA EN FAZLA MERAK EDİLEN 6 SORU

çikolata kisti endometriosisDr. Ali Osman Koyuncuoğlu çikolata kisti hakkında bilgi verdi.

1 ) Çikolata Kisti Nedir?

Rahmin iç kısmını oluşturan ve adet kanamalarını meydana getiren endometrium, adet döneminin ardından gelen dönemde 5 mm kadar bir kalınlığa sahiptir. Endometrium, adet döngüsü boyunca, vücutta yer alan çeşitli hormonlar sebebi ile kalınlaşarak, adet döneminden önce 10 – 15 mm kalınlığına kadar ulaşır. Yumurtalıklardan atılan yumurta, sperm ile buluşarak döllenme gerçekleşir ise, 7 ile 10 günlük bir süre içerisinde embriyo rahme ulaşır ve hamilelik için hazırlık yapan rahme tutunup, gelişimine devam etmeye başlar.

2 ) Çikolata Kisti Nasıl Oluşur?

Endometriosis hastalığına hangi etkenlerin neden olduğu, şuan için net olarak bilinmemektedir. Sebebini açıklamaya yönelik bir takım teoriler öne sürülmektedir.

Retrograd akım (endometrium dokusunun menstruasyon esnasında, tüpler aracılığı ile karın boşluğuna geçmesi) endometriosis odaklarının meydana gelmesinde ki en olası teori olarak ön görülmesi ile beraber, başka mekanizmaların da rol oynadığı kabul edilmektedir. ( hücrelerin yapısal değişikliğe uğraması, kan yoluyla yayılım veya kişinin bağışıklık sisteminde görülen değişiklikler v.s.)

3 ) Çikolata Kisti (Endometriozis) Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti veya diğer bir adı ile endometrioma durumlarında, adet kanamaları şiddetli bir ağrı ile görülebilir ve bunun yanı sıra cinsel birliktelik sağlanması durumunda da ağrı yaşanabilmektedir.

4 ) Çikolata Kisti Sebebi İle Açığa Çıkabilecek Belirtiler Nelerdir?

Adet kanamalarının sancılı geçmesi

İdrarda kan fark edilmesi

İshal veya kabızlık

Cinsel birliktelik esnasında ağrı

Bacaklarda ağrı hissi

Bel ağrısı

Sırt ağrısı

Kasıklarda kronikleşmiş ağrı

Gebe kalamama

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan morluklar

Dışkıda kan

İdrar yaparken yanma hissi

Adet döneminde gerçekleşebilecek burun kanamaları olarak sayılabilir.

5 ) Çikolata Kisti Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Çikolata kistlerinin tedavilerinde standart olarak açık ameliyat veya laporoskopi tekniği kullanılarak, kistin o bölgeden alınması sağlanır. Ancak bir çok doktor, ameliyatı yapmadan önce ilaç tedavisi uygun görerek, kistlerin ortadan kalmasını hedefleyebilmektedir.

6 ) Çikolata Kisti Tedavisinin Ardından Hamile Olabilme İhtimali Nedir?

Kısırlık problemi yaşayan çiftlerde, çikolata kisti ameliyatının ardından hamile olabilme ihtimali, yaklaşık %40 civarındadır. Ancak hamile olabilme sürecini etkileyen çok fazla etken bulunmaktadır. Kadının yaşı, kısırlık süresi ve kısırlığa sebep olan diğer sebepler, oluşabilecek hamilelik şansını etkileyebilir. Hastanın yaşı 35 ten fazla ve kısırlık süresi 7 ile 8 yıldan daha fazla ise, çikolata kisti ameliyatının yapılmasının ardından, kendi kendine hamileliğin meydana gelme ihtimali daha da azalmaktadır. Çikolata kisti ameliyatının ardından gelen 1 yıl süre içinde kendiliğinden hamile olamayan kadınlar için, tüp bebek tedavisi ile başarılı hamilelikler elde edilebilmektedir.

Kaynaklar: http://www.aliosmankoyuncuoglu.com/cikolata-kisti-nedir/

Yayınlanma Tarihi : 24.04.2015

2518

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim