Haberler

Makaleler

ÇİKOLATA ASTIM İÇİN GİZLİ TEHLİKE

PROF. DR. YONCA TABAK NUHOĞLUÇİKOLATA: ASTIM İÇİN GİZLİ TEHLİKE

Çikolatayı çok seven bir astım hastasıysanız ya çikolatadan ya da astımdan vazgeçmeniz gerekecek…

Astım ve Çikolata İlişkisi

Astım tekrarlayan bronş daralmalarının görüldüğü bir hastalıktır. Öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ana belirtilerdir. Şu an için Dünya’da çocuk ve erişkin yaklaşık 300 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği tahmin ediliyor. 2025 yılı itibariyle yaklaşık 100 milyon kişinin daha astım olacağı ön görülmektedir.

Reflü hastalığının astım ile doğrudan ilişkili olduğu ve astım ataklarını arttırdığı bilinmektedir. Reflü hastalığı, toplumda %10-20 oranında görülürken, astım hastalarında görülme oranı % 30-90’dır. Reflü asitli mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçmasıdır. Çocuk astım hastalarının %60’ında gizli reflü olduğu biliniyor. Erişkinlerde midede yanma,  göğüs ağrısı ve ağıza acı su gelmesi şeklinde belirti verirken; çocuklar bu şikayetleri yetişkinler kadar net tanımlayamazlar. Çocuklarda reflü; karın ağrısı, mide bulantısı, geğirme, iştahsızlık, kilo kaybı şeklinde kendini gösterir. 

Astım hastalığı göğüste etkilediği kaslar nedeniyle mide başını tutan kaslarda gevşemeye neden olur. Ayrıca, astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da mide başını saran kasları gevşetir. Bu etkileşimlerin sonucu olarak astım reflüye yol açar.

Reflü varlığında ise yemek borusunun alt ucu hasar görür ve bu hasar refleks mekanizmalarla bronşlarda daralma meydana getirir. Bununla birlikte asitli mide içeriği yemek borusundan yukarı kaçarken solunum sistemine de ulaşır ve bu durum bronşlarda kasılma ile sonuçlanır. Astımın şiddeti arttıkça reflünün şiddeti de artar. Reflünün şiddeti arttıkça astımın şiddeti de artar. Dolayısıyla astım ve reflü karşılıklı olarak birbirlerini kötüleştirir.

Reflü beslenme şekliyle yakın ilgili bir hastalıktır. Midede asit salgısını artırarak ve mide başını gevşeterek reflüyü arttırdığı bilinen bazı gıdalar vardır. Kafein içeriğinden dolayı kakaolu gıdalar, çikolata bunların başında gelir. Kafein hem mide başı kaslarını gevşetme hem de midede asit salgısını artırma özelliğine sahiptir.

Astımlı çocuk hastalarda çikolata vb. gibi kakaolu gıdalar gizli bir tehlikedir. Kakao ve çikolata birçok çocuğun diyetinde bol miktarda bulunmakta ve anne babalar bunu normal kabul etmektedir.  Bu açıdan karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık şikayeti olan astımlı çocukların anne ve babaları bu konuda bilinçli olmalıdır.

Yetişkinler için ise kafein içeriği çok olan; çay, kahve, kola vb asitli içecekler ve alkol tehlike oluşturmaktadır. Çay, kahve ve alkol erişkin astımlılarda reflü varlığında tüketilmemesi gereken gıdalardandır. Domates, çiğ sarımsak ve çiğ soğan da reflüyü artırır. Mide boşalmasını geciktiren kızartma ve aşırı yağlı gıdalar da reflü şiddetini artırır.

Çocuk ve erişkin astımlılarda hastalık kontrolünün sağlanması reflünün tedavisi ile mümkündür. Reflünün tedavisi beslenme tarzını değiştirmekten geçer.

ERİŞKİN VE ÇOCUK ASTIMINDA REFLÜYE KARŞI BESLENME ÖNERİLERİ

1. Çikolata v.b. kakaolu gıdalardan uzak durulmalıdır.
2. Gazlı içecekler, cips vb yağda kızarmış gıdalar tüketilmemelidir.
3. Yoğun domates içeriğinden dolayı ketçap ve aşırı salçalı yemeklerden kaçınılmalıdır.
4. Çiğ sarımsak, çiğ soğan yerine bu gıdaların pişmiş halleri tercih edilmelidir.
5. Aşırı baharat tüketiminden kaçınılmalıdır.
6. Erişkin astım hastaları alkol ve sigaradan uzak durmalıdır.
7. Hem çocuk hem de erişkin astımlılar yatmadan 2 saat öncesinden yemek yemeyi bırakmalıdırlar.
8. Çocuklara yatmadan önce verilen süt en az 1-2 saat önceye çekilmelidir.


Prof. Dr. Yonca Tabak

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı
Muayene Adresi: Bağdat Caddesi  No:132/7 Feneryolu-Kadıköy-İstanbul
Tel: 0 216 348 90 97
www.alerjikcocuk.com

Yayınlanma Tarihi : 26.03.2012

5549

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim