Haberler

Makaleler

ÇALIŞAN ANNENİN STRESİ

Çalışan annelerin stresle başa çıkma konusunda daha fazla efor sarfetmeleri gerekebilir. Çünkü hem çalışmak hem de özellikle bir bebeğe bakmak kolay bir iş değildir. Dolayısıyla çalışan anneler yüksek düzeyde stres yaşayabilirler.

Çalışan bir annelerin stresle yaşamayı öğrenmeleri onların yaşamlarını daha da kolaylaştıracaktır. Tabi bunun için bazı şeyleri de yapmaları gerekir.

Öncelikle kendilerinde stres yaratan durumları belirlemekle işe başlayabilirler. Kendilerinde stres yaratan durumlar neyse bunların bir listesini yapıp değerlendirmede bulunabilirler. Bu stresli durumları ortadan kaldırıp kaldıramayacaklarını düşünsünler. Mesela iş saatleri fazla ise, iş yeriyle görüşüp bu iş saatlerini azaltabilirler. Bu konuyu işverenleri ile en azındna müzakere edebilirler. Günümüzde çalışan annelere kolaylık sağlayan şirketlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Diğer yandan stresi azaltma konusunda rahatlatıcı egzersizler yapmak da etkilidir. Çalışan bir annenin düzenli olarak egzersiz yaparak rahatlaması mümkündür.

Çalışan annelerde ev içi ilişkiler de sorunlu olabilir. Mesela eşi ile ilgili bazı çatışmalar yaşayabilirler. Bu durumda eşiyle konuşup bu çatışma yaratan konuları görüşmesi gerekir. Bu dönem eşlerin birbiriyle daha sıkı iletişim içinde olmaları gereken, anlayış dolu, sevgi dolu bir dönem olmalıdır. Eşlerin bir birine destek olmaları gerekir. Özellikle çalışan bir anne eşinin büyük desteğini alırsa bu da onun stresi açısından olumlu olacaktır.

Ev içinde her işi siz yapmaya çalışmayın. Size yardım edecek birilerinin olması çok faydalı olacaktır. Anneniz, kız kardeşiniz, ablanız veya bir yakınınız size ev işlerinde yardımcı olabilir. Eşinizden de yardım isteyebilirsiniz. Her işi siz yapmaya çalışırsanız bu haliyle çok yorucu olacak ve belli bir süre sonra sinirlerinizi yıpratacaktır.

Sağlıklı beslenmek ve düzenli yaşamak da sizi stresten uzak tutabilir. Ayrıca sigara içmemek, alkolden uzak durmak ekstra bir fayda sağlayacaktır.

Kendinizi rahatlatacak aktivitelerde de bulunabilirsiniz. Bu sizi mutlu edecek bir sosyal etkinlik olabilir. Çok istediğiniz bir gönüllü çalışma olabilir. Resim yapma, müzik enstrümanı çalma, çeşitli sanatsal işlerle uğraşmak v.b. şeyler sizi rahatlatabilir.

Mümkün olduğunca stresten uzak durmaya çalışın. Mesela özellikle yoğun trafikte araç kullanmak stres kaynağıdır. Eğer işiniz evinize yakınsa işe toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilirsiniz. Ya da mümkünse yürüyerek gidebilirsiniz.

İşlerin hepsini birden bitirmeye çalışmayın. Mümkünse zamana yayın. Veya bir başkasından yardım isteyin. İşleri zaman yayarken de öncelik arz edenleri daha evvel bitirin. Zaman içinde de diğerlerini yaparsınız.

Yoğun çalışmayı bırakın. Mesela evdeki işlerinizi azaltabilirsiniz. Her gün yaptığınız bir işi iki günde bir yapabilirsiniz. İşyerinizdeki işleri de işyerinizle anlaşarak belli bir süre için azaltabilirsiniz.

Eğlenmeye de zaman ayırmaya çalışın. Sizi eğlendirecek, güldürecek aktivitelerde bulunabilirsiniz. Mesela eşinizle bir sinemaya veya tiyatroya gidebilirsiniz. Çok sevdiğiniz bir sanatçının konserine gidebilirsiniz. Evdeyken sizi mutlu edecek, güldürecek bir film seyredebilirsiniz.

Olaylara olumlu yönden bakmaya çalışın. Bardağın dolu tarafını görmeye çalışın. Sürekli olumsuz duygular üretmek sizi stresten kurtarmaz. Olaylara sürekli olumsuz tarafından bakmak sizi stresten uzaklaştırmaz. Onun için biraz da hayata bakış açınızı değiştirmeye çalışın.

Yayınlanma Tarihi : 25.04.2011

5679

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim