Haberler

Makaleler

ÇALIŞAN ANNENİN BEBEĞİYLE BAĞ KURMASI

çalışan annenin bebeğiyle bağ kurmasıBir bebekle bağ kurmanın en önemli kuralı onunla mümkün olduğunca çok ve kaliteli zaman geçirmektir. Fakat özellikle çalışan anneler için bu konuda kimi zaman sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat durum böyle olsa da çalışan anneler bir takım önlemler ve ekstra çabayla diğer anneler gibi bebekleriyle bağ kurmada başarılı olabilirler.

1. İlk yapılması gereken şey anne doğum iznindeyken bebeğiyle kaliteli bir şekilde ilgilenmesi, onu çok iyi tanımaya çalışması, kendini bebeğe tanıtmasıdır. Zaten işe başlayacağı zaman bebeğiyle bu kadar çok zaman geçiremeyeceği için en azından doğum izninde bunu çok iyi değerlendirmek gerekir. Bu süre etkili bir şekilde geçerse anne ve bebek arasındaki bağın temelleri de iyi atılmış olur.

2. Doğum iznindeyken sadece bebeği düşünmek, iş hakkında hiç bir şey düşünmemek gerekir. Bu kısa zaman diliminde tek odak noktası bebek olmalıdır. İş düşünerek strese girmek bebeği de olumsuz etkileyecektir. Bebekle tam gün birlikteyken bunun zevkini çıkarmak en doğru olandır.

3. Emzirmek. Emzirmek diğer anneler için olduğu kadar çalışan anneler için de mükemmel bir bağ kurma aracıdır. Çalışan anneler mümkün olduğunca bebeğini daha çok emzirmek için vakit yaratmalıdır. Sabah işe gitmeden önce zaten bebek emzirilecektir. Eğer işyeri eve yakınsa öğlen tatillerinde eve gelerek bebek emzirilir. Zaten akşamları yine emzirmek için bol bol vakit olacaktır. Ayrıca anne sütünü sağarak işte olduğu vakitlerde bebek biberonla yine anne sütünden mahrum kalmadan beslenir. Önemli olan bebeği mümkün olduğunca çok emzirmek ve anne sütünden mahrum etmemektir.

4. Sahneyi iyi hazırlamak ve planlamak gerekir. Mesela anne işten eve geldiği zaman bebeği emzirmek daha iyi bir yoldur. Bunun için de bebeğin hemen önce karnının doyurulmamamsı gerekir. Bebek anne eve gelmeden birkaç saat önce karnı doyurulursa, anne de eve gelir gelmez bebeği emzirmek için fırsat bulmuş olur. Aksi halde karnı tok olan bebeğini emzirmek için beklemek zorunda olacaktır. Amaç annenin bebeğini emzirme sayısını artırarak aradaki anne bebek ilişkisini güçlendirmektir.

5. İşyerindeyken bebek hakkında düşünmek, onunla ilgili planlar yapmaktan da geri durmamak gerekir. Eve telefon ederek bebekle telefonda konuşmak, ona sesini duyurmak bebek için de tanıdık bir sesi duyduğu için huzur verici bir durum olur.

6. Çalışan anneler bebekleriyle diğer annelere göre çok fazla zaman geçiremedikleri için gece bir süre bebeğiyle uyuyabilirler. Böylelikle bebek anne kokusunu ve sıcaklığını daha fazla hisseder. Fakat bu konuda kesinlikle gerekli güvenlik önlemlerini almalıdırlar. Çünkü küçücük bir bebekle birlikte uyumak bebek için bazı riskler de taşır.

7. Hafta sonları bebekle bol bol vakit geçirmek için mükemmel zamanlardır. Bu zamanların kıymetini bilmek gerekir.

8. Eğer anne bebeğiyle daha fazla zaman geçirmek, onu daha fazla emzirmek istiyorsa iş yaşamıyla ilgili bazı değişiklikler de yapabilirler. Mesela yarı zamanlı bir iş, mevcut işinde iş yükün azalması, daha az çalışacağı başka bir iş olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.01.2012

4772

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim