Haberler

Makaleler

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN STRES AZALTICI TAVSİYELER

çalışan anneler için stres azaltıcı tavsiyelerÇALIŞAN ANNELER İÇİN STRES AZALTICI TAVSİYELER

Özellikle tam zamanlı olarak çalışan bebek veya çocuk sahibi annelerde stres ve suçluluk hissetme gibi duygular normaldir. Çünkü hem çalışıyor olmak hem de bir bebek veya çocuk büyütmek kolay değildir. Birçok çalışan annenin bu duygularından arınmasını sağlayacak, stresini azaltacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Eğer siz de çalışan bir anneyseniz ve kendinizi stresli hissediyorsanız aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak stersinizi yönetebilir ve azaltabilirsiniz.

1. Evde eşinizle birlikte sorumlulukları paylaşın. Çocuk bakımı, ev işleri, yemek hazırlanması, temizlik gibi konularda elbette ki eşinizin de yapabileceği şeyler bulunmaktadır. Eşinizin bu konuda size desteğini sağlamaya çalışın ve iş yükünüzün bir bölümünü ona devredin. Böylelikle stresinizi azaltabilirsiniz. Ayrıca eşinizin de çocuk, bebek bakımında size yardımcı olması onların da ihmal edilmemesine imkan sağlayacaktır. Eşiniz bebeğinizin sütünü veya mamasını verebilir, çocuğunuzun okul toplantılarına katılabilir, yemek yapımında size yardımcı olabilir, akşam çocuklarla daha fazla zaman geçirebilir.

2. Programınızı esnek tutun. Özellikle bebek sahibi bir anneyseniz ve işyerinde iş yükünüz fazlaysa kendinizi çok fazla stresli hissedebilirsiniz. Bu konuda işvereninizle görüşüp iş yerindeki işlerinizin bir süreliğine tekrar düzenlenmesini isteyebilirsiniz. Örneğin iş saatlerinizin kısaltılmasını, haftada 5 gün yerine 4 gün çalışmayı, işyerindeki sorumluluklarınızın biraz daha hafifletilmesi, eve iş getirmeme gibi değişiklikleri talep edebilirsiniz. Böylelikle bebeğinize daha fazla zaman ayırma imkanınız olabilir.

3. Bakış açınızı değiştirmeye çalışın. Yapılan birçok araştırmada çalışan annelerin evde bebeğiyle ilgilenemediği için suçluluk ve stres duyguları yaşadıkları; aynı şekilde evde bebek büyüten annelerin de ( daha önce çalışan anneler ) neden şu an işte olmadıklarına, neden çalışmadıklarına dair pişmanlık ve stres yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Yani her iki türlü de kadınlar stres ve suçluluk duygusu yaşamaktadırlar. Bu noktada bakış açınızı değiştirmeniz size oldukça iyi gelecektir. Bebek veya çocuk bakmanın, büyütmenin büyük hazzını ve gururunu yaşayamaya çalışın. Eğer aynı zamanda çalışıyorsanız aile bütçesine katkı yapmanın hazzını ve gurunu yaşayın. Bebeğinizle daha fazla zaman geçirmenin yollarını arayın. Olumlu düşünceler geliştirerek, bardağın dolu tarafını görmeye çalışarak stresten ve suçluluk duygusundan kurtulabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 16.07.2013

3883

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim