Haberler

Makaleler

BÜYÜYEN BEBEĞİN BESLENMESİ

büyüyen bebeğin beslenmesi

BÜYÜYEN BEBEĞİN BESLENMESİ

 

Bebekler büyüdükçe beslenmeleri de değişir. 6 aylık bir bebeğin beslenmesiyle 2 yaşındaki bir çocuğun beslenmesi apayrıdır. 2 yaşındaki çocuk artık kendi başına bağımsız bir şekilde yemek yiyebilecek duruma gelmiştir. Her ne kadar biz yetişkinler kadar usta olmasa da bu konuda gelişmeye devam etmektedir.

 

2 yaşındaki çocukların beslenmesi

 

1. 2 yaşlarındaki çocukların beslenmeleri gelişim özelliklerine paralel olarak çeşitlilik gösterecektir. Çocuğa mümkün olduğunca gelişimini destekleyecek nitelikte zengin içerikli menüler sunmak ideal olandır. Bunları yaparken çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri seçebilirsiniz. Tabi yavaş yavaş onu diğer besinleri de alma yönünde alıştırmaya çalışmanız gerekecektir. Sevmediği bir yemeği yemesi konusunda onu zorlamamak gerekir. Sevmiyorsa başka bir yemeği deneyin. Fakat çocukların yemek zevkleri zaman içinde değişebilir. Dolayısıyla sevmediği yemekleri de ara sıra deneme amaçlı olarak verebilirsiniz. Eğer onları da yiyorsa sorun yok demektir.

 

2. Çocuğa yemek konusunda çeşitli ödüller vererek onun o yemeği yemesini sağlamak yapılacak yanlışlardan birisidir. Asla böyle bir tutum içinde olunmamalıdır. “Eğer sen bu yemeği yersen seni parka götüreceğim” tarzında bir yaklaşım çocuğum o yemek hakkında olumsuz düşünceler geliştirmesine yol açabilir. Fakat diğer taraftan çocuğu yemek yerken motive edici başka şeyler söylemeniz faydalı olacaktır.

 

3. Bazı anne ve babalar çocuklarının daha çok yemek yemesi konusunda onları zorlayabilmektedirler. Bu da yanlış bir tutumdur. Çocuğu yemek konusunda asla zorlamak gerekir. Ne kadar yemek yiyeceğine çocuğun kendisi zaten karar verecektir. Bu tür zorlamalar çocuğu yemekten soğutabilir. Önemli olan çocuğun bulunduğu yaş dönemi itibariyle olması gereken gelişim özelliklerini koruyor mu? Bu sonun cevabı önemlidir. Eğer normal bir gelişim gösteriyorsa yine çocuğun beslenmesini sorun etmemek gerekir.

 

4. Bir çocuk için önemli olan beslenmesini çeşitli besin kaynaklarından alıyor mu? Alması gereken vitamin, protein, mineral değeri yüksek gıdaları alıyor mu? Aldığı kalori miktarı yeterli mi? Bunlara bakmak gerekir. Tabi çocuğun bu faydalı besinleri pasta, çikolata, pizza, döner v.b. şeylerden alması mümkün değildir. Dolayısıyla sağlıksız besinleri de çocuğun beslenme programından olabildiğince uzak tutmak gerekir.

 

5. Çocuğun besinlerini olabildiğince taze vermek gerekir. Konserve gıdalar çocuk için faydalı olmayan gıdalardır. Çocuklar belli ölçülerde yağa da ihtiyaç duyarlar. Fakat bu yağ ihtiyacını margarinlerden değil bitkisel içerikli yağlardan karşılamak gerekir. Yine sebzeleri haşlarken çok fazla haşlamak onu vitamin değerini öldürür. Et olarak tavuk eti ve balık da çocuk için oldukça faydalı gıdalardır.

 

6. Çocuğun gelişimi için enerjiye de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla çocuğa enerji verecek besinleri seçmekte fayda vardır. Ekmek olarak kepekli ekmek yemesi, muz, elma, havuç gibi besinleri tüketmesi onun için faydalı olacaktır. Şekeri de olabildiğince çocuktan uzak tutmak gerekecektir. Çocuklar genel olarak şekerli gıdaları çok severler. Bunlar onun için zararlı olsalar bile bu tür şekerli gıdaları tüketmek isterler. Bu durumda ebeveynler çocuk için faydalı başka alternatifler sunabilirler. Mesela içine meyve püresi katıştırılmış yoğurt verilebilir. Eğer çocuğa mutlaka pasta gibi bir şekerli yiyecek verilecekse bunu yemek sonrasında yapmak gerekir. İçecek ihtiyacı için de su, süt ve taze sıkılmış meyve suları vermek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 03.08.2011

5010

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim