Haberler

Makaleler

BUNLAR ERKEN DOĞUMA NEDEN OLABİLİR?

bunlar erken doğuma neden olabilirBUNLAR ERKEN DOĞUMA NEDEN OLABİLİR?

 

Gerek besinler yoluyla, gerek kullandığımız güzellik ürünleri ve gerekse de temas ettiğimiz bir çok plastik benzeri malzemeler yoluyla çeşitli kimyasallara maruz kalırız. Bu gebelik döneminde de böyledir. Hatta gebelik döneminde bu tür kimyasallara fazla maruz kalmak daha ciddi sorunlara neden olabiliyor. Nitekim yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre gebelikte fitalatlar ( çeşitli plastik malzemeler ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan kimyasallar ) ile erken doğum arasında bir bağlantı bulundu.

 

Araştırmaya göre gebelikte yüksek düzeyde fitalatlara maruz kalmak erken doğum riskin artırıyor.  Hatta bulgulara göre bu kimyasallara aşırı maruz kalmadan dolayı bu risk 2 – 4 kat daha fazla olabiliyor.

 

Uzmanlar aradaki bağlantıyı şöyle açıklıyorlar. Anne adayında fitalatlardan dolayı vücutta iltihaplanma ortaya çıkabiliyor veya mevcut iltihaplanma artıyor. Bu da erken doğum riskini artıran bir faktör olarak değerlendiriliyor.

 

Bu nedenle araştırmayı yapan uzmanlar kimyasallardan gebelikte mümkün olduğunca uzak durmayı tavsiye ediyorlar. Bunun içinde kimyasal içerikli parfümler, vücut losyonları ve sabunlar yerine doğal ürünleri kullanmayı öneriyorlar. Ayrıca mikro dalga fırınlarda ısıtılan besinlere fitalatların çabucak nüfuz edebileceğini, bu yüzden bunun etkisini azaltmak için mikrodalga fırınlarda seramik veya cam kapların kullanılmasını tavsiye ediyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 27.02.2014

4153

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim