Haberler

Makaleler

BU VİTAMİNLER ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

çocukların bağışıklığını güçlendiren vitaminlerBU VİTAMİNLER ÇOCUKLARIN BAĞIŞIKLIĞINI GÜÇLENDİRİYOR

 

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek konusunda vitaminler gibisi yoktur. Gerek besinler yoluyla gerekse de besin destekleri yoluyla olsun vitaminler çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesinde kritiktir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi vakalar çocuklarda daha sık yaşanabilir. Bunları azaltmanın ve önlemenin en etkili yolu çocukları vitaminler yoluyla desteklemektir. En önemli vitamin kaynakları elbette ki besinlerdir. Peki çocukların bağışıklığını güçlendiren bu vitaminler hangileridir? İşte yanıtları:

 

C vitamini: C vitamini çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen en önemli vitaminlerin başında gelir. C vitamini kaynağı olarak çocuklara patates, portakal ve diğer turunçgiller meyveleri, yeşilbiber ve domates yedirilebilir. C vitamini vücudun beyaz kan hücrelerinin üretimini artırır. Böylelikle enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre C vitamini yetişkinlik döneminde de meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır.

 

E vitamini: E vitamini antioksidan zengini bir vitamindir. Bu yönüyle kanser hücrelerinin oluşumunu engellemede ve onlarla mücadele etmede faydalıdır. E vitamini kalp hastalıklarına karşı da faydalıdır. E vitamini enfeksiyonlarla mücadelede de rol oynar. Yetişkinlerde ayrıca yaşlanma belirtilerini azaltan bir vitamindir. Çocuklara E vitamini açısından zengin olan tam tahıllı besinleri, kuruyemişleri ve domatesi yedirmek gerekir.

 

Bioflavonoidler: Bioflavonoidler P vitamini olarak da bilinmektedir. Hücreleri çevresel kirlilikten, toksinlerden ve mikroplardan korumaya yardımcı olur. Bioflavonoidler ayrıca kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Bu nedenle çocuklara turunçgil meyveleri, soya ürünleri ve kırmızı üzüm gibi P vitamini açısından zengin besinlerden yedirmek gerekir.

 

Beta-karoten: Beta-karoten tatlı patates, havuç ve kış kabağında bulunur. Beta-karoten vücudun enfeksiyonlara karşı mücadele gücünü artırır. Serbest radikallerin kalbe zarar vermesini önlemede yardımcıdır. Kalbi korur. Beta-karoten ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere karşı da koruma sağlar.

 

Çinko: Çinko beyaz kan hücrelerini güçlendirir. Çinkonun çok fazlası da zarardır. Bu nedenle çocuklara çok fazla çinko vermemek konusunda dikkatli olunmalıdır. Çocukların diyetindeki günlük çinko miktarı çocuğun büyüklüğüne ve yaşına göre 3 mg – 11 mg arasındadır. Çocuklara çinko pastiller veya destekler yerine çinko içeren besinlerden yedirmek daha iyidir. Dana eti, kuzu eti, tam tahıllı gevrekler, sebzeler ve kabak çekirdeği yedirilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 15.12.2014

3840

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim