Haberler

Makaleler

BU BESİNLERİ BEBEĞİNİZE VERMEYİN

bebeklere yedirilmemesi gereken besinlerBU BESİNLERİ BEBEĞİNİZE VERMEYİN

 

Bebeklere genelde ilk 6 aydan sonra katı besinler ve diğer ek besinler verilmeye başlanır. Fakat bu tür besinleri bebekler almaya başladıkları zaman dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır. O da her besinin bebek için uygun olmayabileceği konusudur. Gerçekten bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmiş değildir. Bunun yanında bağışıklık sistemleri de biz yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Bu nedenle bazı besinler bebeklerin hassas bedenini olumsuz etkileyerek alerjik sorulara veya başka sorunlara neden olabilirler. Bu nedenle ilk 1 yıla kadar bebeklerin katı besinlerinde ve diğer ek besinlerde dikkatli olmak gerekir. Peki bebeklere yedirilmemesi gereken bu besinler hangileridir? İşte yanıtları:

 

Bal: Bal ek besinleri almayan başlayan bebeklere 1 yaşına kadar verilmemesi gereken bir besindir. 1 yaşından sonraki bebekler için bal verilmesi daha uygundur. Çünkü balın içinde bulunan bakteriler bebeklerde şiddetli alerjik reaksiyona yol açabilirler. Bal bebeklerde zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bu vakalar botulizm olarak adlandırılmaktadır.

 

Tuz: Tuz 12 aydan küçük bebekler için zararlı olabilecek bir besin. 1 yaşından küçük bebeklerin günlük tuz ihtiyacı 1 gr kadardır. Fazla miktarda tuz bebeklerin hassas olan böbrekleri için zararlı etkiler doğurabilmektedir. Esasında bir bebek hem anne sütünden hem de mamalardan yeterli tuz almaktadır. Diğer ek besinlere başladıktan sonra da yemeklerine ekstra tuz eklenmemelidir.

 

Süt: Süt 12 aydan küçük bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Çünkü sindirim sistemleri inek sütündeki proteinleri iyi sindiremez. 1 yaşını doldurmadan bir bebeğe inek sütü verilmemelidir. Keçi sütü ve koyun sütü de 1 yaşından küçük bebeklere verilmemelidir. Bular da bebeklerde alerjik reaksiyona neden olabilir. 1 yaşından sonra da bebeklere pastörize süt verilebilir.

 

Kafeinli ve gazlı içecekler: Çay, kahve, kola gibi içecekler bebekler için hiç uygun değildir. Çünkü bu içecekler bebeklerde uyku sorunlarına neden olur. Ayrıca çay ve kahve gibi kafeinli içecekler bebeklerde demir eksikliğine neden olabilir.

 

Şekerli içecekler: Şekerli içecekler de bebekler için uygun olmayan besinlerdendir. Çünkü içlerinde bulunan yüksek oranda şeker bebeklerin sindirim sistemi için zararlıdır. Yüksek şekerli içecekler, yapay tatlandırıcılar, meyve suları, gazoz, kola gibi içecekleri bebeklere vermemek gerekir.

 

Şeker: Şeker de bebekler için zararlı besinlerden birisidir. Bebeklere şeker verilmemeli ve yemeklerine şeker katılmamalıdır. Çünkü şeker bebeklerde diş çürüklerine neden olur. Ayrıca sürekli şeker tüketilmesi bebekte ilerde obezite riskini artırır.

 

Kuruyemişler: Kuruyemişler de bebeklerde risk oluşturan besinlerdendir. Çünkü bebeğin boğazına kaçarak boğulmasına neden olabilir. Ayrıca fıstık bebeklerde alerjik reaksiyon oluşturma riski olan bir kuruyemiştir. Genelde 3 yaşına kadar çocuklara fıstık yedirilmemesi önerilir. Ayrıca içinde fıstık bulunan başka besinler de verilmemelidir. Bu özellikle ailesinde fıstık alerjisi olan çocuklarda daha dikkatli olunması gereken bir durumdur.

 

Kabuklu deniz ürünleri: 6 aydan küçük bebeklere kabuklu deniz ürünleri yedirilmemelidir. 6 aydan sonra bebeklere iyi pişirilmiş olarak yedirilebilir. Çünkü çiğ veya iyi pişmemiş bu tür besinler besin zehirlenmesine neden olabilir.

 

Şişe suları: Bebeklere şişe suyu içirilecekse bunun bebekler için üretilmiş olan, bebeklerin tüketimine uygun olanlarını seçmek gerekir. Çünkü diğer şişe suları yüksek oranda sodyum ve diğer minerallerden içerir. Bu nedenle bebekler için şişe suyu alınacaksa, etiketinde bebekler için uygundur gibi bir uyarı ifadenin olmasının dikkat etmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2014

3501

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim