Haberler

Makaleler

BU BESİNLERİ ASLA İHMAL ETMEYİN

bu besinleri asla ihmal etmeyinBU BESİNLERİ ASLA İHMAL ETMEYİN

Günlük diyetinizde sağlıklı beslenirken özelikle bazı besin gruplarını asla ihmal etmemeniz gerekir. Bu besin grupları vücudunuzun daha iyi fonksiyon göstermesine yardımcı olarak hastalıkları önlemede önemli rol oynarlar.

Omega 3 içeren besinler

Yapılan araştırmalar omega 3 yağ asitleri içeren besinlerden oluşan bir diyetin kalp hastalığı riskini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Omega 3 içeren besinler düzensiz kalp atışlarını, damarda tıkanma ve iltihaplanma gibi sorunları önlemede ve kan şekerini kontrol altında tutmada oldukça fayda sağlarlar. Araştırmalara göre omega 3 içeren besinler depresyon sorununa karşı da yararlıdır.

Omega 3 yönünden en zengin besinler genelde yağlı balıklardır ( somon, sardalye, alabalık ). Araştırmalara göre bu balıklar kalp hastalığından ölüm riskini %36 oranında azaltmaktadır.

D vitamini

D vitamini vücutta kalsiyumun daha iyi emilmesine yardımcı olur. Kronik ağrıları azaltmada ve kalp hastalığına karı koruma sağlamada faydalıdır. Hatta D vitamini kanseri önlemede de rol oynar.

D vitamini ile ilgili temel sorunlardan birisi yeterince D vitamini alamamaktır. Kemik sağlığı için yeterince D vitamini almak gerekir.  Güneş ışınları D vitamini için temel kaynaklardan birisidir. Tabi D vitamini alımı için diyete de D vitamini içeren besinleri eklemek gerekir. Örneğin somon balığı, süt, d vitamini katkılı kahvaltılık gevrekler ve hububatlar tüketilebilir.

Lifli besinler

Lifli oranı yüksek besinler kilo kontrolüne imkan vererek kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olurlar. Kanserden inme ye kadar çoğu hastalığa karşı koruma sağlarlar. Lif ihtiyacı için sebze, meyve, tam tahıllar ve baklagillerden tüketmek gerekir. Yulaf ezmesi, fasulyegiller, arpa, elma, dutgiller ve brokoli özellikle çok zengin lif kaynağı besinlerdir. Lif kaynağı besinlerden bol tüketirken bol su içmeyi de ihmal etmemek gerekir. Çünkü su tüketiminin az olması lifli besinlerin kabızlık, mide sorunları ve şişkinlik sorununu tetiklemesine yol açabilir.

Kalsiyum içeren besinler

Kalsiyum zengini besinler güçlü kemik yapısı için oldukça önemlidir. Kalsiyum içeren besinlerden yeterince tüketmek diyabet, kanser, hipertansiyon ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olabilir. Kalsiyum kemik sağlığı için olduğu kadar kas fonksiyonları için de önemli bir mineraldir.

Kalsiyum ihtiyacı için süt ve süt ürünleri, kalsiyum katkılı kahvaltılık gevrekler, portakal suyu tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.06.2013

2945

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim