Haberler

Makaleler

BU BESİNLER ÇOCUKLARIN ZEKASINI GELİŞTİRİYOR

bu besinler çocukların zekasını geliştiriyorBU BESİNLER ÇOCUKLARIN ZEKASINI GELİŞTİRİYOR

 

Çocukların beyin ve zeka gelişiminde sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir rolü bulunmaktadır. Çocuğunuza doğru besinleri yedirerek onların beyin fonksiyonlarının daha iyi olmasına, hafızasının gelişmesine ve konsantrasyonlarını artırmaya yardımcı olabilirsiniz. Peki çocukların zekasını geliştiren bu besinler hangileri? İşte yanıtları:

 

Somon balığı: Somon balığı yağlı bir balık ve omega 3 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip. Omega 3 yağ asitleri çocukların beyin gelişimine ve fonksiyonlarına önemli katkı sağlamaktadır. Omega 3 içeren somon balığı gibi balıklardan tüketmek zihinsel becerileri geliştirir. Ton balığı da somon balığı kadar iyi bir omega 3 kaynağıdır.

 

Yumurta: Yumurta harika bir protein kaynağı olup çocukların hafıza gelimine katkı sağlar. Yumurtanın bu kadar önemli olmasının nedenlerinden birisi yumurta sarısıdır. Çünkü yumurta sarısı kolin maddesi içermektedir. Kolin hafıza gelişimi için önemli bir besin maddesidir.

 

Fıstık ezmesi: Çocuklar fıstık emmesine bayılırlar. Çocuklar için oldukça sağlıklı br atıştırmalık besindir. E vitamini ve antioksidan deposudur. Antioksidan özelliğinde dolayı sinir zarını korur. Fıstık ezmesi ayrıca tiamin içerir. Tiamin beyn için fadalıdır. Fıstık ezmesi çocuklar için enerji kaynağıdır. Diğer yanda fıstık 1 yaşına kadar olan çocuklarda besin alerjisi riski yapabilecek besinler arasında bulunmaktadır.

 

Tam tahıllı besinler: Tam tahıllı besinler ( tam tahıllı ekmek v.b. ) glukoz kaynağıdır. Bu yönüyle çocuklarda beynin ihtiyaç duyduğu enerji kaynağını sağlar. Tam tahıllar ayrıca B vitaminlerini de içerir. Bu da sinir sistemi için oldukça faydalıdır.

 

Yulaf ezmesi: Yulaf ezmesi beyin için harka bir enerji kaynağıdır. Lif deposudur ve daha tok tutar. Ayrıca mükemmel bir E vitamini, B kompleks vitaminleri ve çinko zenginidir. Bu yönüyle çocukların beyinlerinin daha iyi işlemesine yardımcı olur.

 

Dutgiller: Dutgiller familyasına giren meyveler çocukların hafıza gelişiminde faydalıdır. Önemli bir C vitamini kaynağıdırlar. Antioksidan zenginidirler. Dutgiller meyvelerinin çekirdeği ayrıca omega 3 yağ asitlerini içerirler. Bu da beyin fonksiyonları açısından da faydalı bir besin olmasını sağlar. Çilek, kiraz, yaban mersini ve böğürtlen dutgiller meyvelerindendir.

 

Fasulyegiller: Fasulyegiller familyasına giren besinler kalp için faydalıdır. Çocukların beyin işlevlerini geliştirir. Çünkü beyin için enerji kaynağıdır. Önemli düzeyde protein içerir. Kompleks karbonhidrat kaynağıdırlar. Lif, vitamin ve mineral deposudur. Omega 3 içerirler. Bu da çocukların beyin gelişimi ve fonksiyonları için önemli bir besin olmasını sağlar.

 

Sebzeler: Her renkte sebzeyi tüketmek çocuklar için önemlidir. Çünkü bunlar önemli antioksidan kaynağıdır. Beyin hücrelerini sağlıklı tutar. Domates, tatlı patates, kabak, havuç ve ıspanak gibi besinleri çocukların diyetinde mutlaka bulundurma gerekir.

 

Süt ve yoğurt: B vitaminleri beyin dokusunun gelişmesinde, nörotransmitterler ve enzimler için gerekli bir vitaminlerdir. Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Düşük yağlı süt ve yoğurt beyin için oldukça faydalıdır. Çünkü harika bir protein kaynağıdır. Süt ürünleri aynı zamanda D vitamini açısından zengindir. D vitamine çocukların oldukça ihtiyacı vardır.

 

Yağsız kırmızı et: Yağsız kırmızı et veya diğer etler harika bir demir kaynağıdır. Demir minerali çocuklara enerji verir ve derslerine daha iyi odaklanmasını sağlar. Kırmızı et ayrıca iyi bir çinko kaynağıdır. Çünkü hafıza için faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2014

4792

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim