Haberler

Makaleler

BRAXTON HİCKS KASILMALARI

braxton hicks kasılmalarıBRAXTON HİCKS KASILMALARI

 

Braxton Hicks kasılmaları nedir?

 

Braxton Hicks kasılmaları yalancı doğum sancıları olarak da bilinmektedir. Braxton Hicks kasılmaları aslında gerçek doğum kasılmaları için kasları bir şekilde hazırlamaktadır. Gebeliğin 2. döneminde ( 2. üç aylık dönem ) başlayabilir. Fakat gebeliğin son 3 aylık döneminde daha yaygındır. Braxton Hicks kasılmaları gebeliğin normal bir parçasıdır. Herhangi bir soruna işaret etmez. Bu kasılmalar kısa sürelidir. 30 sn kadar sürer. Fakat bazen 2 dk kadar da sürebilmektedir. Çok ilerlemez ve sonra durur. Gerçek doğum kasılmaları ise daha güçlüdür ve daha sıktır. Eğer yüksek riski bir gebelik yaşıyorsanız veya erken doğum riskiniz varsa Braxton Hicks kasılmalarında da hekiminize durumu mutlaka danışın. Bazen Braxton Hicks kasılmaları bazen gebeliğin sonlarına doğru daha şiddetli ve daha sık hissedilebilir. Bu durumda gerçek doğum kasılmalarıyla karıştırılabilir. Bu durumda da yine mutlaka hekime danışılmalıdır.

 

Braxton Hicks kasılmalarını durdurmak için

 

Braxton Hicks kasılmalarında kendinizi daha rahat hissetmeniz için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz:

 

1. Pozisyonunuzu değiştirin. Bazen hareket etmeniz de Braxton Hicks kasılmalarını durdurmaya yardımcı olur. Biraz yürümeyi deneyin. Eğer kasılmalar sonrasında ayaktaysanız veya hareket halindeyseniz bir an için yan tarafınıza doğru uzanmayı deneyin.

 

2. Biraz su için. Braxton Hicks kasılmalarında vücuttaki sıvı yetersizliği yaygın bir nedendir. Bu nedenle bu kasılmaların başladığını hissettiğinizde 1 – 2 bardak su için.

 

3. Ilık bir küvet banyosu deneyin.  Duruş pozisyonunuzu değiştirmenize ve su içmenize rağmen kasılmalarınız azalmazsa veya durmazsa ılık bir küvet banyosu deneyin. Ilık banyo rahatlamanıza yardımcı olur.

 

4. Gerçek doğum sancısı belirtilerini iyi öğrenin. Gerçek doğum sancısı belirtilerini Braxton Hicks kasılmalarından ayırt edebilmeniz sizi rahatlatacaktır. ( Yalancı Doğum Belirtileri )

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2014

3517

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim