Haberler

Makaleler

BOŞANMIŞ EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINDA SİGARA KULLANIMI DAHA YAYGIN

boşanmış ebeveynlerin çocuklarında sigara kullanımıBOŞANMIŞ EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINDA SİGARA KULLANIMI DAHA YAYGIN

Boşanmış ebeveynlerin çocuklarında sigara kullanma alışkanlığı daha yaygın görülüyor.

Yapılan bir araştırmaya göre ebeveynlerinin boşanmış oldukları erkeklerde sigara içme alışkanlığı % 48 daha fazla bulundu. Kadınlarda ise bu oran %39 daha fazla bulundu. Araştırma Toronto Üniversitesi tarafından yapıldı.

Araştırmacılar ebeveyn boşanması ve çocuklardaki sigara kullanımı arasındaki bu bağlantıda; düşük eğitim düzeyi, düşük gelir, ruh sağlığı sorunları ( depresyon, anksiyete, çocukluk travmaları, çocukluk döneminde taciz ve şiddet v.b. ) v.b. sorunların etkili olabileceğini tahmin ediyorlar.

Fakat araştırmayı yapan bilim insanları her ne kadar ebeveyn boşanması ve çocuklarda sigara alışkanlığı arasındaki bağlantının güçlü olduğunu düşünseler de bunun net bir yanıt olmayabileceğini de belirtiyorlar.

Söz konusu araştırma 2010 yılında 19,000 den fazla Amerikalı yetişkin insanlar görüşülerek yapılmış. Bu kişilerin yaşları ise 18 ve daha üzeriydi. Bu kişilerin 1,500 ü erkek ve 2,300 den fazlası da kadındı ve ebeveynleri boşandıkları zaman 18 yaşından daha küçüktüler.

Uzmanlar bu çocukların yaşadıkları duygusal sorunlar ve stresle başa çıkmak için de sigara içme alışkanlığı geliştirebileceklerini belirtiyorlar.

Bilim insanları sigaranın birçok kronik ve ölümcül hastalığa sebebiyet verdiğini ve sigara kullanma alışkanlığının bırakılmasıyla bu hastalıklarda ve sigaradan kaynaklanan ölümlerde önemli azalma olabileceğini vurguluyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 30.04.2013

3285

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim