Haberler

Makaleler

BOŞANMANIN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ PSİKOLOJİK VE SOSYOLOJİK ETKİLERİ

Aykut AkovaBOŞANMA

Eğer çocuklar varsa, çiftin birbirleri ile rollerini ve ilişkilerini çocukları içine alacak ama eş rolünü dışta bırakacak şekilde yeniden tanımlamaları gerekir. Sınırlar da yeniden tanımlanır. Ancak para ve yeni aşklar konusu bunu en çok zorlaştıran ve çatışma çıkaranlardır. Belki eski çiftlerin, yeni eşleri olacaktır. Böylece sisteme 2 - 3 nesillik yeni üyeler katılacaktır. Bu yeni üyeler sisteme kendi rollerini ve ilişkilerini getireceklerdir.

ÇOCUKLAR VE BOŞANMA ÜZERİNE

Çocukların boşanmadan nasıl etkilendiklerine dair sayısız araştırma vardır. Ancak bu araştırmaların bulgularının çoğu çelişkiler içerir ve birbirleriyle örtüşmemektedir. Genellikle boşanmanın herkesi aynı şekilde olumsuz etkilediğini iddia eden çalışmaların, klinik popülasyonlarla yapılmış oldukları ve elde edilen sonuçların genellenmesi sorunu burada da dikkatimizi çeker.

Çocuklar için boşanmanın stresli, kayıplarla karakterize olan bir dönem olduğu aşikardır. Ancak boşanmadan etkilenişleri çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılıklar gösterir. Yaş, cinsiyet, başa çıkma tarzları, kendine güven, var olan sosyal ilişkiler, boşanma sonrası düzenlemeler, aile içi süreçler v.b. Araştırmalar azalan ebeveyn desteğinin, ev içi denetimin, ebeveynler arası süregelen çatışmaların, maddi sıkıntıların ve ard arda gelen değişimlerin çocukları çok zorladığını ortaya koymaktadır. Ancak boşanmadan olumsuz etkilenen çocuklar olduğu kadar, "daha olgunlaşarak" bu deneyimden geçen çocuklar da mevcuttur:

Boşanmanın çocuğa yaşına ve kavrayışına uygun bir dille anlatılması, boşanma sonrası düzenlemelerin çocuğun ihtiyaçları göz önünde tutularak yapılması ve anne & babanın çocuklarının geleceği için belirli bir anlaşma içerisinde olabilmeleri çok önemli belirleyicilerdir.

Tüm bu faktörlerdeki farklılıklar yüzünden çocukların boşanmadan mutlaka belirli düzeyde etkilendikleri söylenebilir. Ülkemizde ve dünyada bunu destekleyen birçok araştırmalar yapılmıştır. Çocukların depresyonlarını, benlik kavramlarını etkilemektedir. Boşanma sonucunda aile dağılmakta ve bunun etkileri en çokta çocuk üzerinde olmaktadır. Çocuklarda akademik başarılarını, zihinsel zeka düzeyini, psikolojik durumlarını etkilemektedir.

Bireyler yeniden evlenme kararı aldıklarında bunu ailelere açıkladıklarında ve yeni ailelerini oluştururken yaşamlarını yeniden düzenleme anlamında yeni bir adım atılmış olur. Ancak bu aşamada duygusal gerilim yine yükselecektir. Çocuklarda üzgün ve düşmanca tavırlar ortaya çıkabilmekte ve depresyon görülebilmektedir.

Boşanma yetişkinler ve çocuklar için belirgin zorlukları beraberinde getirmektedir. Fakat günümüzde boşanmalarda hızlı bir artış vardır. Bu sebeple kişilerin çocukları için ve kendileri için danışmanlık hizmeti almalarında büyük yarar vardır. Böylece boşanmanın getirmiş olduğu olumsuzlukları en aza indirmek mümkün olacaktır.

Ülkemizde boşanmaların artmasıyla boşanma danışmanlığı, evlilik danışmanlığı konularında hizmet veren kurum ve kuruluşların sayısı artmıştır. Bu sevindirici olmakla birlikte, bu konuda HİÇ EĞİTİM ALMAMIŞ KİŞİLER DE BU İŞLERİ YAPMAYA ÇALIŞMAKTADIR. HALKIMIZ BÖYLE UZMANLARA BAŞVURMADAN ÖNCE BU KONUYLA İLGİLİ ARAŞTIRMALAR YAPIP O ŞEKİLDE KARAR VERMELİDİRLER:

Sadece internetteki reklamlarla uzmanlara gidilmemeli ve o kişilerin gerçekten bu konunun uzmanı mı değil mi, bu konuyla ilgili eğitimi var mı bu mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü konumuz insan ve çocuktur. Çocuklar deneme tahtası değildir. Bu açıdan ailelerin de duyarlı davranıp bu konunun gerçek uzmanlarına kendilerini ve çocuklarını teslim etmelidirler.

AYKUT AKOVA
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE PEDAGOG
BAĞDAT CAD ERENKÖY N.343
İLETİŞİM : 539 565 98 95 
aykutakova@hotmail.com
www.aykutakova.com

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2011

5009

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim