Haberler

Makaleler

BOŞANMALAR ÇOCUKLARIN FİZİKSEL SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR

boşanmalar çocukların fiziksel sağlığını da etkiliyorBOŞANMALAR ÇOCUKLARIN FİZİKSEL SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR

 

Boşanan ebeveynler genelde çocuklarının duygusal ve psikolojik sağlığından edişe ederler ve boşanmanın çocuğun psikolojisini etkilemesini en az düzeye indirmek için çaba sarf ederler. Fakat boşanmalar çocukları sadece duygusal ve psikolojik olarak etkilemiyor. Aynı zamanda çocuğun fiziksel sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor.

 

Örneğin ABD’ de yapılan bir araştırmada boşanmış ailelerin çocuklarında obezite oranının daha yüksek olduğu saptandı.

 

Araştırma kapsamında 3166 çocukla ilgili bilgiler toplandı. Bu bilgiler çocuğun kilosu, boyu, bel çevresi ve ebeveynlerinin medeni durumlarıyla ilgili bilgilerdi. Toplanan bilgilerin analizi sonucunda boşanmış ailelerin çocuklarında obezite oranı, boşanmamış ailelerin çocuklarına göre %54 daha fazla çıktı. Yine bel çevresi en geniş olan çocuklar boşanmış ailelerin çocuklarıydı. Boşanmış ailelerin çocuklarında bel çevresi obezitesi %89 daha yüksek çıktı.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar boşanmış olan ebeveynlerin çocukları konusunda daha titiz davranmaları ve iyi gözlemlemelerini önemle tavsiye ediyorlar. Çünkü boşanma çocukları duygusal olarak oldukça etkiliyor. Çocuğun yaşadığı duygusal stres onun yeme davranışlarını ve fiziksel aktivite düzeyine de olumsuz yansıyor.

 

Uzmanlar boşanmanın aileler açısından travmatik olmasının gerekmediğini de belirtiyorlar. Yani boşanmalar her ne kadar çocukları olumsuz etkileseler de ebeveynler alacakları önlemlerle bunu minimize edebilirler. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki iletişim kanallarının her zaman açık tutulması tavsiye ediliyor. Ayrıca çocuklarda obezite riskine karşı  çocuklarının beslenme düzenlerini ve tükettikleri besinleri takip etmek, sağlıklı beslenme alışkanlığını yerleştirmek ve daha hareketli olmaya teşvik etmek bu önlemler arasında gösteriliyor.

Yayınlanma Tarihi : 22.07.2014

2464

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim