Haberler

Makaleler

BİRÇOK ANNE BEBEĞİNE KATI GIDALARI ERKEN VERİYOR

bebeğe katı godalarBİRÇOK ANNE BEBEĞİNE KATI GIDALARI ERKEN VERİYOR

Annelerin birçoğu bebeklerine katı besinleri olması gereken zamandan daha erken veriyor.

ABD’ de yapılan bir araştırmada kadınların %40’ı bebeklerine katı besinleri 4 aydan önce vermeye başlıyorlar. Araştırmaya göre emziren annelerin %24’ü ve mama ile besleyen annelerin de %54’ü bebeklerine katı besinleri çok erken vermeye başlıyorlar.

ABD’ de yapılan söz konusu araştırma bulguları da bilinen gerçeği bir kere daha ortaya koyuyor. Özellikle 4 aydan önce bebeklere katı gıdalar verilmesinin bebeklerin gelişimsel özelikleri bakımından uygun olmadığı ve bebeğin 4 aydan önceki gelişiminin katı gıdalar için yeterli olmadığı vurgulanıyor.

Araştırma bulgularına göre zamanından önce bebeğe katı gıdalar vermeye başlamanın bebeğin ilerleyen yıllarında kronik hastalık riskini artırdığı belirtiliyor. Bunlar arasında obezite ve egzama gibi sorunlar da bulunuyor.

Araştırmada annelerin birçoğunun bebeğinin 4 aydan önce katı gıdalar için yeterince büyüdüğünü düşündükleri tespit edildi. Kimi anneler ise bebeğinin yeterince doymadığını, aç göründüğünü, kilo almadığını düşünerek bebeklerine katı besinleri erken vermeye başlıyorlar.

Amerikan Pediatri Kurumu bebeklerin en az 6 ay süreyle anne sütüyle beslenmesini ve emzirmenin 6 aydan sonra da katı gıdalarla birlikte 1 yaşına kadar devam etmesini tavsiye ediyor. Hatta Dünya Sağlık Örgütü emzirmeyi 2 yaşına kadar tavsiye ediyor.

Yayınlanma Tarihi : 22.04.2013

2523

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim