Haberler

Makaleler

BİR YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİ

bir yaşındaki çocuğun gelişimi

BİR YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN GELİŞİMİ

1 yaşına gelmiş bebekler artık birçok yönden değişmiş, bir bakıma artık çocuk olmuştur. O artık sizin birkaç aylık bebeğiniz değildir. İlk aylar hatta yürümeye başlayana kadar geçen sürede size oldukça bağımlı birisiydi. Ama artık o yürümeye başladı. Tamamen size bağımlı bir kişi değil artık. Hatta ele avuca sığmaz bir şekilde hareket etmeye başlamış olabilir.

Onun da artık kendine has yönleri var. Bir anne olarak sizin bu dönemden itibaren temel göreviniz onun bu yönünü geliştirmek. Bireyselliğini geliştirmek. Tabii ki bebeğinizin temel odak noktası yine sizsiniz. Onun yine en yakınındaki kişisiniz. Fakat artık bebeğiniz 1 yaşına geldi. Ve artık yürümeye başladı bile. Diğer yandan konuşmaya da biraz biraz başlamıştır. Durum böyle olunca onun dünyası artık sadece sizden ibaret olmayacak. Çevresini tanımaya başlayacak. Etrafını keşfedecek. Çünkü yürümeye başlamasıyla ve daha bazı özelliklerinin gelişmesiyle bebeğiniz daha bağımsız oldu.

Dolayısıyla bir anne olarak hatta baba olarak bundan sonra başka görevleriniz de ortaya çıkıyor. Bu dönemde bebeğinizin bağımsız ve bireysel gelişimini desteklemelisiniz. Onun öğrenmesini ve bazı şeyleri tecrübe etmesini teşvik etmelisiniz. Tabi bunu büyük bir sabır ve sevgiyle yapacaksınız.

Tün bunları yaparken dikkat edeceğiniz ilk şeylerden birisi de onun güvenliği olacak. Çünkü bebeğiniz artık kolay zaptedilemez bir düzeye erişti ve hızla gelişiyor. Onun bu durumu çok olumlu ve heyecan verici olsa da bazı riskleri de beraberinde taşıyor. Bu riskler temelde onun ev veya diğer mekanlardaki fiziksel güvenliği ile ilgilidir. Siz bir anne baba olarak her zamankinden daha çok onu kontrol etmeli ve güvenliğini sağlamalısınız. Bunun için evde gerekli değişiklikleri yapmaktan çekinmemelisiniz. Diğer yardan artık çocuğunuz için sınırlar da belirleyebilirsiniz. Çünkü şu an o kendi sınırlarının farkında değildir. Neyin iyi neyin kötü olduğunu, neyin tehlikeli olduğunu ayırt edemez. Bu sınırları ona siz anlatacak ve zamanla öğreteceksiniz. Çünkü o henüz bu tür şeyleri düşünebilecek gelişim düzeyinde değildir.

Tabi aslında bir bebek ve çocuk yetiştirmek öyle kolay bir şey değil. Belli bir bilinç, bilgi tecrübe, sabır, gayret ve daha önemlisi sevgi gerektirir. Onun için böyle bir süreçte bilinçli hareket etmek de önemlidir. Çocuğun güvenliğini sağlamak adına onun her şeyini kısıtlamak, ona hiçbir şey yaptırmamak da anlamsızdır. Bu bebeğinizin gelişimi içim kötü sonuç verir. Her şeyi kısıtlanan bebek daha hırçın olur, büyüyünce daha pasif olur, kendini beceriksiz hisseder. Burada yapmanız gereken: evet, bebeğinizin güvenliği ve gelişimi için sınırlar belirleyin ama onun kendini geliştirmesi içinde yapabileceği birçok şeyi ona sunun.

Bu süreçte temel nokta çocuğunuzun bireyselliğinin ve bağımsızlığının gelişmesine katkıda bulunmak ve bunu yaparken de onun güvenliğini sağlamaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

7092

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim