Haberler

Makaleler

BİR ÇOCUKTAN BEKLENTİLER

bir çocuktan beklentilerHer anne ve babanın küçücük çocuklarından bile beklentilerinin olması gerekir. Bir çocuktan hiçbir şey beklemezseniz o çocuktan hiçbir şey olur. Bu beklentiler aynı zamanda o çocuğun görev ve sorumluluklarıyla da ilgilidir.

Her çocuğun genel olarak görevleri vardır. Çocukların başından itibaren bunlara alıştırılması gerekir. Belli bir yaştan sonra elbiselerini kendi kendine giyinip çıkarması, oyun oynadıktan sonra oyuncaklarını toplaması, ona diş fırçalamasını öğretip dişlerini fırçalaması, belli temizlik kurallarını yerine getirmesi gibi işleri yerine getirmesi beklenir. Evet 1,5 yaşındaki çocuğa diş fırçalatamazsınız ama en azından sizi diş fırçalarken görmesine fırsat verebilirsiniz. Ona evdeki dağınıklığı toplatamazsınız ama oyuncaklarını onunla beraber toplayıp bu alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla küçüklükten itibaren çocuğunuz için iyi model ve yönlendirici olmalısınız.

Çocuğunuzu asla sorumsuz bir şekilde yetiştirmeyin. Ona he zaman yaşına ve gelişim düzeyine uygun sorumluluklar verin. Belki bu sorumlulukları yerine getirirken zorlanacaktır. Ya da isteksiz tavırlar takınacaktır. Ama sabırla ve sevgi ve şefkatle bu işi halledebilirsiniz.
Mesela oyuncaklarını toplamasını ona bir oyun havasında öğretebilirsiniz. Oyun oynar gibi oyuncaklarını kutunun içine koymasını sağlayabilir ve bunu zevkli hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde diğer şeyleri de böyle zevkli hale getirebilirsiniz.

Bir çocuktan beklentileriniz sosyal ve duygusal boyutlarda da olabilir. Çocuğunuzun başka çocuklarla iyi geçinmesini, onlarla kavga etmemesini güzel arkadaşlıklar kurmasını bekleyebilirsiniz. Bunun yolunu açacak olan yine sizsiniz. Onu yetiştirirken uyguladığınız yöntemlerdir. Çocuğunuzun sosyal becerilerinin gelişmesini istiyorsanız ona bu fırsatı sağlamalısınız.

Çocuğunuzdan nezaket kurallarına uyması konusunda bir şeyler bekliyorsanız bunda da sizin rolünüz vardır. Onu eğitecek ve yönlendirecek olan sizsiniz. Çocuğunuzun başka insanlarla iletişim kurmasını, onlarla daha yakınlaşmasını, yabani kalmamsını istiyorsanız onu yetiştirme tarzınızı gözden geçirmelisiniz.

Yani çocuğundan ne bekliyorsanız ona göre davranmalı ve onun yetişmesini o doğrultuda planlamalısınız. Çocuktan beklentileriniz her zaman dengeli ve tutarlı olmalıdır. Aksi halde bu beklentilerin gerçekleşmesi zorlaşacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8744

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim