Haberler

Makaleler

BİR BEBEĞİN İLK SAÇ KESİMİ

bebeklerin ilk saç kesimiBİR BEBEĞİN İLK SAÇ KESİMİ

 

Bebeğinizin ilk saç kesimini bir kuaföre yaptırabileceğiniz gibi bunu evinizde siz de yapabilirsiniz. Bebeğinizin ilk saç kesimini sizin yapmanız sizin için güzel ve hoş bir tecrübe de olabilir. Bebeğinizin saçlarını siz kendiniz kesecekseniz bunu nasıl yapacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Aşağıda bu konuda bilgiler verilmiştir:

 

1. Bebeğinizin ilk saçlarını keserken doğru zamanı yakalamaya özen gösterin. Genelde bebeklerin kendilerini mutlu hissettikleri, iyi beslendikleri ve iyi dinlenmiş oldukları anlar doğru zamanlardır. Aç, mızmız veya hasta hissettikleri zamanlar saç kesimi için uygun değildir. Çocuğunuzun yaşına göre uyandıktan veya kahvaltıdan 1 saat sonra, şekerleme öncesi bebeğinizin oyun zamanları gibi anlar saç kesimi için idealdir.

 

2. Bebeğinizin saçlarını keseceğiniz yerin güvenli bir yer olduğundan emin olun.

 

3. Bebeğinizin saçlarını keserken televizyonun karşısı uygun bir yer olabilir. Bebeğiniz televizyonla meşgul olurken siz de rahatlıkla saçlarınızı kesebilirsiniz. Çok küçük bebeklerde saç kesimlerinde dikkatli olmak gerekir. Çünkü çok küçük bebekler henüz oturma, başını dik tutabilme, kontrol edebilme konusunda yeterince henüz gelişmemiştir.

 

4. Bebeğinizin saçlarını keserken nasıl bir model düşündüğünüze ve ne kadar kısalıkta veya uzunlukta olacağına karar verin.

 

5. Bebeğinizin saçlarını keserken profesyonel makaslar kullanın. Aksi halde diğer makaslar bebeğinizin saçını keserken saçlarının çekilmesine ve böylelikle de canının yanmasına neden olabilir. Profesyonel saç kesim makaslarıyla bebeğinizin saçlarını çok daha rahat kesebilirsiniz.

 

6. Bebeğinizin saçlarını daha küçük parçalar halinde kesmeye çalışın.

 

7. Eğer bebeğiniz saç kesim sırasında çok mızmız ve oldukça hareketliyse ise ara verin. Bebeğinizin saçlarını kötü kesmekten veya keserken bebeğinize zarar vermektense, sonra tekrar denemek daha iyidir.

 

Dikkat etmeniz gerekenler

 

1. Makasları asla bebeğinizin veya çocuğunuzun olduğu yerde unutmayın, bırakmayın.

 

2. Saç kesimi sonrası bebeğinizin saçlarını yıkayın, banyo yaptırın.

 

3. Bebeğinizin saç kesiminde kullanacağınız aletlerin sadece ona ait olmasına dikkat edin.

Yayınlanma Tarihi : 22.09.2014

17750

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim