Haberler

Makaleler

BİR BEBEĞİ EVLAT EDİNMEK

bir bebeği evlat edinmekBir bebeği evlat edinmek aslında zaman zaman yaşanan durumlardan birisi. Eşlerin çeşitli nedenlerle bebek sahibi olamamalarından dolayı tercih ettikleri veya tercih etmek zorunda kaldıkları bir yöntem. Anne ve babalık görevleri bakımından düşündüğümüzde aslında bir bebeğin biyolojik anne ve babası olmakla onu evlat edinme arasında bir fark yoktur. Normalde her iki durumda da ebeveynlerden aynı anne ve babalık görevleri, sevgisi ve ilgisi beklenir.

Fakat bir bebeği evlat edinmek hem kolay alınabilen bir karar değildir hem de her zaman süreç istenildiği gibi işlemeyebilir. Evlat edinme sürecinde anne ve babanın kendi duygularıyla yüzleşmesi, gerçekten bir bebeği evlat edinmek isteyip istemediklerini netleştirmeleri önemlidir. Evlat edinme yöntemini tercih eden ebeveynlerde normal yollarla bebek sahibi olamamalarından dolayı çeşitli duygular oluşabilir. Bunlar hayal kırıklığı, yetersizlik duygusu, suçluluk duygusu, öfke, kırgınlık, kızgınlık v.b. duygular olabilir. Bu duygular daha çok normal yollarla bir bebeğe sahip olamayan ebeveynlerde görülebilir.

Bu süreçte ebeveynlerin birbirlerinin duyguları hakkında konuşup, birbirlerini anlamaları ve duygularına karşı empati göstermeleri önemlidir. Normal yollardan bir bebek sahip olamamalarının kendi istekleri dışında bir durum olduğunu bu konuda yapabilecekleri fazla bir şeyin olmadığını bilmeleri gerekir. Bu konularda bir görüş ve duygu birlikteliği olursa anne ve babanın evlat edinilen bir bebeği daha çabuk kabullenmesi ve sanki biyolojik anne ve babasıymış gibi bebeğe davranmaları daha kolay olacaktır. Üstelik bebeğin bu süreçteki olumsuzluklardan fazla etkilenmemesi de sağlanmış olacaktır. Çünkü anne ve babanın kendi içlerinde yaşamış oldukları olumsuz duygular evlat edinilen bebeğe de yansıyabilir ve onu olumsuz etkileyebilir.

Diğer yandan şöyle bir durumu da kabullenmek gerekir. Bir bebek sahibi olmakla bir bebeği evlat edinmek tam olarak aynı şeyler değildir. Hamilelik sürecinde bir annenin karnındaki bebekle bağ kurması, dokuz ay boyunca onun doğumunu beklemesi, sağlıklı bir bebek doğurmak için elinden geleni yapması, babanın da bu süreçte aktif rol oynaması bambaşka bir şeydir. Dolayısıyla bunu bebek evlat edinmeyle fazla karşılaştırmamak gerekir.

Bebek evlat edinme ayrı bir süreç ve kendi içinde farklı duygular barındıran bir süreç. Burada önemli olan bebek evlat edinme sürecini bütün yönleriyle kabullenmek, hem anne hem babanın böyle bir şeyi birlikte istemeleri herhangi bir çatışmanın olmaması, anne ve babanın yaşamış oldukları olumsuz duyguları kabul edip bunlarla yüzleşmeleridir. Ayrıca vakti geldiği zaman da evlat edindiklerini çocuğa uygun bir şekilde anlatmaktır.

Tabi ebeveynlerin bir bebeği evlat edinmeden önce bazı şeyleri de düşünüp ona göre hareket etmeleri daha olumlu sonuçlar doğuracaktır. Peki nedir bu düşünülmesi gerekenler?

1. Daha önce bir bebeği evlat edinmiş diğer insanlarla konuşmak, onlarla fikir alış verişi yapmak, onların tecrübelerini dinlemek. Ne gibi sorunlar yaşadıklarını anlamak önemlidir. Böylelikle evlat edinme süreci daha sağlıklı bir şekilde işleyecektir.

2. Bir bebeğin biyolojik annesi olmakla bir bebeği evlat edinmenin farklı şeyler olduğunu ve sizde zaman zaman farklı duygular yaşatabileceğini unutmayın. Bir bebeği evlat edinmek o bebeği doğurmaktan daha farklı bir şeydir.

3. Bir bebeği evlat edindikten sonra belli bir sürece ihtiyacınız olacağını unutmayın. Hem sizin hem de bebeğinizin birbirinize alışması hemen olmayacaktır. Bu zaman içinde içinizdeki olumsuz duyguları yenmeye çalışın. Bebekle birlikte olmayı keyifli hale getirin.

4. Çocuğunuz için bir hekim bulmanız gerektiğini unutmayın. Onun sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmanız gerekecektir.

5. Yakın çevrenizdeki insanları da bebek evlat edinme sürecine dahil edin. Bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacak ve onların da yardımlarını alabileceksinizdir. Bu siz moral ve güç verir.

6. Aynı doğuma hazırlanan bir anne adayı gibi bebeğiniz için hazırlıkları yapın. Onun odası, eşyaları, sizin kendi planlarınız, evin durumu gibi hazırlıkları yapın.

7. Bir bebeği evlat edindikten sonra onun sizin çocuğunuz olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bu sizin bebeği daha çok sahiplenmenizi ve onun bakımını daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

8. Ve şunu da unutmayın. Öyle anne ve babalar vardır ki evlat edindikleri bebeği belki biyolojik bebeklerinden daha fazla severler, daha fazla sahiplenip ilgi gösterirler.

9. Ve yine şunu da unutmamalısınız ki kimsesiz bir bebeği evlat edinmek takdir edilecek yüce bir davranıştır.

Yayınlanma Tarihi : 30.06.2011

4999

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Nermin Yurdusev - 30-06-2011 13:42:31

    Bence bir bebeği evlat edinmekle onu doğurmak çok farklı şeyler. Şahsen bir bebek evlat edinmeyi hiç istemem. Daha sonra başka sorunlar çıkabiliyor. Çocuğun biyolojik annesi ortaya çıkıp onu sizden alabiliyor.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim