Haberler

Makaleler

BİR AYLIK BEBEKLER

bir aylık bebekler

BİR AYLIK BEBEK GELİŞİMİ NASILDIR?

Yeni doğan bebekler aslında ilk doğdukları zaman birçok yeteneği ile birlikte doğar. Bu doğal bir durumdur. Çünkü yeni yaşamına intibak sağlayabilmesi için böyle yaratılmışlardır. Bebekler ilk doğduklarında onların en önemli iletişim aracı ağlamalarıdır. Kendilerini ağlayarak ve bazı davranışlarıyla ifade ederler. İlk başlarda görme yetenekleri çok mükemmel olmasa da, uzak mesafeleri görme yetenekleri henüz tam gelişmemiştir,  yakın mesafelerdeki (20–25 cm) cisimleri görebilirler. Hareketli olan cisimlere duyarlıdırlar. İşitme ve koku alma duyuları da gelişmiştir.

Bu ay içinde bebeğinizi düz bir yere yatırdığınız zaman kafasını kaldırabilir. Fakat bu uzun sürmez. Kendisiyle yüz yüze geldiğiniz zaman size odaklanabilir. Hareket eden nesneleri kısa mesafeye kadar takip edebilir. Bebeğiniz en önemli iletişim aracı ağlama olsa da tek çıkardığı ses ağlama sesi değildir. Diğer başka sesleri de çıkarabilir. Gülebilir. Bu ayın sonunda başını dik tutabilir.

Yeni doğan bebeklerin ağlama ve beslenme dışında hiç bir şey yapmadığını zannetmeyin. Bebekler hızlı bir öğrenme ve beceri geliştirme süreci yaşarlar. Fiziksel gelişimleri devam eder. Fiziksel olarak geliştikçe daha hareketli olacak ve bacaklarını, kollarını, ellerini başını sürekli hareket ettirecektir. Bu hareketler belki ilk ayda kontrolsüz olsa da zamanla bunlar daha kontrollü hale gelecektir.

Bebeğinizin sizinle olan iletişim çok güçlüdür. Bu iletişim süreci onun öğrenmesi için çok önemlidir. Bebeğinizin en yakınında olan kişi olarak, bebeğinizin sizi takip eder, sizi dikkatlice dinler. Bebekler öyle yaratılmışlardır ki tün duyuları da onun bu öğrenme sürecini destekler nitelikte oluşturulmuştur. Siz onunla konuştukça onun dil yeteneği de gelişmeye başlayacaktır. Onun için bebeğinizle sürekli konuşun. Bunun için bebek dilini kullanmaya gayret edin. O sizi duyacaktır ve zamanla size hareketleriyle yanıt verecektir. İlk başlarda bebeğinizin ağlama ve hareketlerini anlamlandırma noktasında bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Ama zamanla bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ güçlendikçe bebeğinizi daha iyi anlayacaksınız.

Bebeğinizin sosyal ve duygusal gelişimindeki en önemli kişiler siz ve diğer yakınınızda bulunan kişilerdir. Bebeğiniz çevresindeki psikolojik ortama karşı oldukça duyarlıdır. Evdeki bir huzursuzluk bebeğinizi olumsuz etkileyebilir veya tam tersi evdeki huzur ortamı bebeği olumlu etkileyecektir. Bebeklerin böyle bir duygusal duyarlılık özelliği vardır. Bu özellik güçlü bir özelliktir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

6419

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim