Haberler

Makaleler

BİR AYLIK BEBEĞİN BESLENMESİ

bir aylık bebeğin beslenmesiBebeğin beslenmesi konusunda 1. derecede önemli rol oynayacak kişi annesidir. Anneler bunu öncelikle bebeğini emzirerek yaparlar. Her ne kadar bazı kadınlar bebeklerini biberonla beslese de bebeğinizin gelişimi açısından onu kendi sütünüzle emzirmeniz daha uygundur. Bazı anneler çalıştıkları için emzirme yöntemini tercih etmemekte, bir bakıma mecburen bebeği mamayla besleme yoluna gitmektedirler. Bazı durumlarda da bir pompa yardımıyla sütlerini biberona veya bir şişeye sağma yolunu seçebilmektedirler. Bu da zaman zaman başvurulan bir yöntemdir. Burada önemli ve öncelikli olarak tercih edilmesi gereken bebeğinizin bebeğinizin beslenmesinin sizin sütünüzle olmasıdır. Bu onun sağlığı açısından önemlidir.

Diğer yandan bebeklerin bu dönemdeki ihtiyaçları anne sütü ile sınırlı değildir. Bunun yanında çeşitli vitamin gereksinimleri de olur. Bunların başında D vitamini gelir. Özellikle 2. haftadan sonra bebeklerin D vitamini ihtiyaçları artar. Bebeğinizin ne kadar D vitaminine ihtiyacı olacağı konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Bu arada güneş ışığı tam bir D vitamini deposudur. D vitamini bebeğinizin kemik gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle bebeğinizi soğuk olmayan güneşli havalarda dışarı çıkarmanız çok yerinde olacaktır.

Bebeğinizin beslenmesi için anne olarak sizin beslenmeniz de çok önemlidir. Yeteri kadar sebze ve meyve yemeye dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde bebeğiniz ihtiyacı olan C vitaminini sizin sütünüzden karşılamış olacaktır. Bazı anneler bebeklerini inek sütü ile besleyebilmektedirler. Fakat inek sütünde C vitamini az bulunur. Üstelik bu inek sütünü hijyen açısından kaynatmanız da gerektiği için ya da endüstriyel üretim süreçleirnde zaten kaynatıldığı için vitaminler hepten azalmış olacaktır.

Bebeğin C vitamini ihtiyacı için portakal suyu ve domates suyu da etkilidir. Portakal suyunu kaynatılmış suyla yarı yarıya karıştırarak vermek yerinde bir uygulamadır.  Buradaki ölçü ilerleyen günlere göre şöyle olabilir. İlk birkaç gün yarım kaşık portakal suyu ve yarım kaşık suyu karıştırarak verin. Sonraki günlerde bunu birer kaşığa çıkarın. İlk başlarda portakal suyunu saf olarak vermekten kaçınmamızın sebebi saf portakal suyunun besin olarak bebeğe ağır gelebilme ihtimalidir. Burada önerdiğimiz gibi kaynatılmış suyla birlikte verin. Belli bir zaman geçtikten sonra portakal suyunu saf ve oda sıcaklığında verebilirsiniz. Eğer portakal suyunu ısıtmanız gerekiyorsa çok az ısıtabilirsiniz. Fazla ısıtmanız içindeki C vitamininin ölmesine yol açar. Önerimiz ısıtmak yerine, oda sıcaklığında bekletilmiş portakalın suyunu vermenizdir. Böylelikle ısıtmaya gerek kalmayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5535

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim