Haberler

Makaleler

BİBERONLA BESLENEN BEBEKLER DAHA MI KİLOLU?

biberonla beslenen bebekler dahamı kiloluBİBERONLA BESLENEN BEBEKLER DAHA MI KİLOLU?

Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre biberonla beslenen bebekler küçük bir çocuk olduklarında daha kilolu oluyorlar.

Bebeklerin gelişim sürecinde yeterli kiloya sahip olmaları önemlidir. Bu amaçla ihtiyaç duydukları besinleri almaları gerekir. Fakat biberonla beslenen bebeklerin ihtiyaç duyduklarından daha fazla beslenme riskleri ve bunun da kilo sorununa yol açma riski bulunuyor.

Bebekler nasıl beslenirse beslenme alışkanlıkları o yönde gelişir. Katı besinleri almaya başlamalarından itibaren doğru ve sağlıklı beslenen bebekler daha doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştiriyorlar.

Brigham Young Üniversitesi de bu konuyu merak ederek araştırma yaptı. Araştırmada bebeklerin beslenme alışkanlıklarının onları nasıl etkilediği araştırıldı.

Araştırma kapsamında sekiz binden fazla aileyle görüşüldü. Bu ailelerin ve çocuklarının beslenme alışkanlıkları incelendi. Araştırma sonucunda bebeklerin beslenme şekliyle 2 yaşına geldiklerinde obezite sorunu arasında bir bağlantı tespit edildi. Biberonla beslenen bebeklerin küçük bir çocuk olduklarında obez olma oranları emzirilen bebeklere göre 2,5 kat daha fazla bulundu.

Araştırmayı yapan bilim insanları küçük çocukluk döneminde obez olan çocukların adolesan ve yetişkinlik döneminde de obez olma risklerinin olduğunu belirtiyorlar.

Biberonla beslenen bebekler daha fazla tüketmeye yatkın oluyorlar. Emzirilen bebekler ise karınları doyduklarında emmeyi daha kolay bırakıyorlar.

Bilim insanları ayrıca ilk 6 ay boyunca bebeklerin mutlaka anne sütüyle beslenmeleri ve özellikle emzirilmelerini öneriyorlar. 4 aydan önce katı besinleri almaya başlayan bebeklerde obezite sorununun gelişme riskinin daha yüksek olduğunu vurguluyorlar.

Peki ebeveynler bu konuda ne yapmalılar?

Birgham Young Üniversitesi uzmanları ebeveynlere aşağıdakileri tavsiye ediyorlar.

1. Bebeğinizin tüm biberonu bitirmesini özendirmeyin. Eğer karnı doyduysa biberonu bitirmesi konusunda ısrarcı olmayın.

2. Bebeğinize katı gıdaları vermek için 6 ay bekleyin. İlk 6 ay anne sütüyle ve mümkünse emzirerek besleyin ( Kimi uzmanlar katı gıdalar için 4 ay beklenmesinin yeterli olabileceğini belirtmektedir )

3. Bebeğiniz katı besinleri almaya başladığı zaman onun besin ihtiyaçlarını doğru anlamak ve doğru beslemek için bebeğinizin hekimine danışın.

4. Bebeğinizi ağzında biberon varken yalnız bırakmayın. Bu bebeğinizin normalden fazla beslenmesine ve böylelikle çocukluk döneminde obez bir çocuk olmasına yol açabilir. Ayrıca bebeğinizin diş sağlığı açısından da bu risklidir.

Yayınlanma Tarihi : 30.05.2013

5350

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim