Haberler

Makaleler

BİBERONDAN BARDAĞA GEÇMEK

biberondan bardağa geçmek

BİBERONDAN BARDAĞA GEÇMEK


Biberından bardağa geçiş için ne yapmalı?


Bütün bebekler benzer gelişim sürecini yaşasalar da, bibirinden farklı özellikleri de olabilir. Örneğin biberondan bardağa geçiş süreci....Kimisi biberonla beslenmeyi daha çabuk kabul edebilir kimisi de daha geç. Bütün bunlar farklılık gösterebilir.

Biberondan bardağa geçme süreci de böyle bir farklılık gösterebilir. Kimi bebekler bardak kullanımını daha çabuk benimserler. Kimi bebekler de bardağı uzun bir süre yadırgar ve biberon kullanmaya daha uzun süre devam ederler.

1. Bardak kullanımı konusunda sabırlı davranmanız gerekir. Fazla zorlayıcı olmayın. Bebekler öyle birden biberonu bırakmazlar. Bu bir süreç dahilinde olur.

2. Bebekleri ortalama 6 aylık olduktan sonra hemen olmasa da bazen kısa süreli de olsa bebeğinize bardaktan bir şeyler içirmeye çalışabilirsiniz. Bu bebekte bir aşinalık yaratacak ve ilerde biberonu bırakıp tamamen bardağa geçme konusunda daha istekli olacaktır. Bebeği daha geç bir dönemde mesela 9-10 aylıkken bardaktan içirmeye başlarsanız bunu yadırgayabilir ve reddedebilir.

3. Bazen de bebekler kendi davranışlarıyla da size bir şeyler anlatabilirler. Mesela karnı açken süt dolu bir biberon verdiğinizde sütün birazını içerse ve emmeyi bırakırsa bu sizin için bir işaret olabilir. Çünkü bebekler biberondan sıkıldıkları zaman böyle yapabilirler. Bu durumda ona bardaktan içirmeye çalışabilirsiniz. Ayrıca bardak kullanımı için bebeği teşvik etmeniz de önemlidir. Bu teşvik işlemini, örneğin; onun hoşuna giden bir bardak kullanarak yapabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5911

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim