Haberler

Makaleler

BEŞİNCİ AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

beşinci ayda bebeğin beslenmesi

BEŞİNCİ AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

Bebekler ortalama 5-6 aylık olduktan sonra katı gıdaları almaya başlayabilirler. Tabi buradaki süreç beslenmenin yanı sıra daha çok bebeğin katı gıdalara alışma sürecini de kapsar. Bu zamana kadar bebeğiniz anne sütüne alıştığı için (anne sütü yine önemini koruyacaktır) katı gıdaları belki bir süre kabul etmeyebilir. Ama zamanla bebeğiniz katı gıdaları yemeye de alışacaktır.

Kendi sütünüzle katı gıdalar arasındaki dengeyi iyi korumaya çalışın. Bebeğinize katı gıda vereceğiniz zaman onun kendisini iyi hissettiği zamanları seçin. Katı gıda için hazır olup olmadığını iyi değerlendirin. Bazen bunu bebeğinizin kendisi de size hissettirebilir. Mesela sizi yemek yerken gördüğünde heyecanlı heyecanlı hareketler yapıyorsa, sizin yemeğinize uzanmaya çalışıyorsa, uykusundan sık sık uyanıyorsa bu sizin için bir belirti olabilir.

Katı gıdaları verirken önce biraz anne sütü verip, ardından da katı gıdaya geçebilirsiniz. Bebeğinizi yedirirken aceleye getirmeyin ve ona karşı sabırlı davranın.  Bebeğin beslenmesi için gerekli ortamı sağlayın. Ona uygun küçük bir kaşık, üzerinin kirlenmemesi için mama önlüğü kullanın. Mama önlüğünü daha ilk başlardan alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Çünkü ilerde bu alışkanlığı edinmesi zor olabilir. Arada bir siz ona kaşıkla yemeği verirken eline kendisini beslemesi için küçük gıda parçaları verebilirsiniz. Bu onun için de güzel bir alıştırma olabilir.

Bebeği kaşıkla beslerken ağzını tıkış tıkış doldurmamaya çalışın. Ona yemeğini yavaş yavaş verin. Bir kaşık veriniz ve bekleyiniz. Ağzına götürdüğünüz gıdayı önce bir denesin ve kabul etsin. Sonra diğer kaşıkları yine yavaş yavaş verin. Onu zorlamayın. Birçok bebek ilk birkaç denemede katı gıdaları tükürebilirler. Ama sonra kabul ederler. Eğer yine kabul etmezse bebeğiniz henüz katı gıdayı almaya hazır olmayabilir. Bir iki hafta bekleyin. Sonra tekrar deneyin. Çünkü her bebek aynı dönemde katı gıda almayabilir. Her bebeğin gelişim düzeyi farklı olabilir.

Bebeği katı gıdayla beslerken onun dilinden iyi anlamalısınız. Çevrilen bir baş, sıkı sıkıya kapatılmış bir ağız, yüz ifadesi, ağzına aldığı gıdayı geri çıkarması v.b. şeyler onun şu an beslenmek istemediğini veya o an katı gıdayı almak istemediğini gösterir. Katı gıdaları bebeğe vermenizin zamanlaması da önemlidir. Çünkü buradaki amaçlardan biri bebeğin katı gıdalara yavaş yavaş alışmasını sağlamaktır. Onun için de bebeğin karnının tok olduğu zamanları tercih etmeyin. Yoksa bebek katı gıdayı kabul etmeyecektir. Bebek beslenmesi için bir diğer önemli şey de şudur. Bebeğinizi beslerken onu bir mama sandalyesine oturtun. Bu bebeğinizi beslerken size büyük kolaylık sağlayacaktır.

Burada sorulması gereken önemli sorulardan biri de şudur. Acaba bebeğime hangi katı gıdaları verebilirim? Gerçekten anneler bu konuda büyük bir merak içindedirler. Burada öncelikle şunu belirtmek gerekir. Hangi bebeğin hangi gıdayı benimseyip benimsemeyeceği en başından net olarak bilemezsiniz. Bebeğinize ilk katı gıdayı verdiğinizde eğer onu beğenmediyse bunu bir daha hiç beğenmeyeceği anlamına gelmez. Bu tepki aslında otomatik bir tepki olabilir. Bebeğiniz daha sonraki denemenizde o gıdayı kabul edebilir. Sadece biraz zamana ihtiyacınız olacaktır.

Bebeklere verilebilecek gıdalardan en önemlisi pirinç gevreğidir. Pirinç gevreği yapısı itibariyle bebekler tarafından daha kolay sindirilebilir ve besleyici özelliği çoktur. Bebeklerin demir ihtiyacını da karşılar. Pirinç gevreğini hazır mama veya su ile karıştırarak verebilirsiniz. Pirinç gevreğini tatlı gıdalarla birlikte vermeyin. Çünkü bebeklerin en başta tatlı gıdalar alışması iyi olmayabilir. Diğer yandan anne sütüne benzeyen gıdaları da verebilirsiniz. Mesela yoğurt veya kefir olabilir.

Bebeğinize ilk tatlı gıda verme işini püre haline getirilmiş muz veya elma vererek gerçekleştiribilisiniz. Ama bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Bunları aşırı derecede verirseniz bu sefer bebeğiniz tatlı gıdalara hem çok alışacaktır hem de diğer bazı besinleri de reddedebilecektir. Muz püresi yapacaksanız muzun olgun olması gerekir. İçi koyulaşmış olmamalı. Tabi bunları her gün belli miktarlarda verin. Miktarı günden güne artırabilirsiniz. Önce bir çay kaşığı olsun ve sonraki günler bunun adedini artırın. Sebze olarak da besleyici özelliği olan ve fazla tatlı olmayan sebzeler olabilir. Mesela sarı patates ve havuç iyi olabilir. Bunları da püre haline getirip verin. Bu püreleri en fazla 24 saat saatte verin. 24 saati geçen sebze püreleri bozulabilir. Onun için bu süreden sonra bunları atın.

Diğer yandan bebekler bir süre için sebze pürelerini sindiremeyebilirler. Bu tabi alışkın olmamalarından kaynaklanıyordur. Onun için bu süreçte sebze püreleri konusunda dikkatli olmak gerekir. Bebeğin midesini bozabilir. Bir gıdayı bebeğinize ilk verdiğiniz zaman bunu birkaç gün devam ettirin. Bakın bakalım acaba bebeğinizin bu gıdaya karşı herhangi bir alerjisi var mı? Eğer olumsuz bir etkisi ( gaz, ishal, kusma v.b. ) oluyorsa bir süre vermeyin. Sonra tekrar deneyin. Bu olumsuz tepkiler devam ediyorsa belki bebeğinizin bu gıdaya karşı alerjisi olabilir. Bu arada bu tür konuları da doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Doktorunuz size bu konuda yol gösterecektir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Bebekler İçin Zararlı Olabilecek Gıdalar

Küçük Çocuklar Ve Tatlılar

Bebeğin Katı Gıdalar İçin Hazır Olması

Bebeğe Verilen Ek Gıdalar

Bebekler İçin En Kötü Besinler

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

12003

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim