Haberler

Makaleler

BEBEKTE UYKU SORUNUNA YOL AÇABİLECEK ETKENLER

bebeklerde uyku sorununa yol açabilecek etkenlerBEBEKTE UYKU SORUNUNA YOL AÇABİLECEK ETKENLER

Bebeklerde uyku sorunları yaygındır ve ebeveynlerin en çok zorlandıkları konulardan birisidir. Basit çözümleri olabilecek bu uyku sorunlarının birçok sebebi olabilir. Fakat özellikle yeni doğan bir bebeğin sık sık uyanabileceğini ve sakinleşmek için de özelikle annesine ihtiyaç duyabileceğini unutmamak gerekir.

Bebekte uyku sorunların yol açabilecek etkenler neler olabilir?

1. Sağlık sorunları: Bebeğin yaşayabileceği birçok sağlık sorunu uyku sorunlarına neden olabilir. Bu sorunlar kolik, besin alerjisi, gaz sancısı, kulak ağrısı, diş çıkarma ve çeşitli çevresel alerjenlerin yaratabileceği alerjiler olabilir.

2. Bebeğin rahat olmaması: Bebekler kendilerini rahat hissetmezlerse sıklıkla uyanırlar ve zor uykuya geçebilirler. Bebeğin bu rahatsızlık hissi pişik, ortamın çok sıcak ve soğuk olması, açlık, rahat olmayan kıyafetler gibi etkenlerden kaynaklanabilir.

3. Aşırı uyarılma: Bebekler de uyku sorunlarına yol açabilen etkenlerden birisi de aşırı uyarılmadır. Bazı bebekler çok hassas olurlar ve sese, ışığa ve öteki uyarıcılara karşı aşırı hassasiyet gösterirler. Bu da uykusunu olumsuz etkiler. Bunun için yatmadan önce bebeği sakinleştirici bir uyku rutini uygulamak ve bebeğin uykusunu olumsuz etkileyecek dış uyarıcıları ortadan kaldırmak gerekir.

4. Aşırı yorgunluk: Bebeğin gün içinde aşırı yorulması aslında çabuk uyumasına yol açabileceği gibi uyku sorununa da yol açabilir. Kimi bebekler aşırı yorulduklarında uykuya geçmede zorlanabilirler. Bu yüzden eğer bebek yorgunluktan dolayı uyumada güçlük çekiyorsa gün içinde aşırı hareketten uzak tutulmalı ve yatma zamanı etkinliklerini daha erkene alarak biraz daha erken bir zamanda uyumasını sağlamalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 19.09.2012

3420

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim