Haberler

Makaleler

BEBEKTE MUZ ALERJİSİ, BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

bebekte muz alerjisiBEBEKTE MUZ ALERJİSİ, BELİRTİLERİ VE TEŞHİSİ

 

Bebekler yeni besinlerle tanıştırıldıklarında bu besinlere karşı alerjik belirtiler gösterme riskleri bulunmaktadır. Bu risk aslında tüm bebekler için vardır ve birçok besin bebeklerde alerjik bir etkiye neden olabilir. Muz da bebeklerde yeni besilerle tanıştırma sürecinde alerjik bir reaksiyona yol açabilir ve buna muz alerjisi denir.

 

Bebeklerde muz alerjisi belirtileri

 

Ciltte oluşan reaksiyonlar: Muz alerjisi bebeklerin cildinde kurdeşen, egzama, kaşıntı, dilde, yüzde veya ağızda şişme gibi belirtiler görülür.

 

Mide bağırsak sistemindeki reaksiyonlar: Muz alerjisinde bebeğin mide-bağırsak sisteminde de belirtiler görülür. Mide bulantısı, kusma, karında ağrı gibi belirtiler görülebilir. Bebeklerde ishlal de muz alerjisinin mide bağırsak sistemindeki reaksiyonlarından birisidir.

 

Kardiyovasküler sistemde reaksiyonlar: Bebek muzu yedikten sonra bebekte bayılma gibi belirtiler görülebilir.

 

Solunum sorunları: Muz alerjisi bebeklerde solunum zorluğu, hırıltı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı belirtilere yol açabilmektedir. Bebeğe muz verildikte sonra eğer bebeğin muza karşı alerjisi varsa bu belirtiler ortaya çıkabilir.

 

Bebeklerde muz alerjisi teşhisi

 

Bebekte muz alerjisi olup olmadığını teşhisini yapmak için hekim muz alerjisi belirtileriyle ilgili sorular soracaktır. Bebekte muz yedikten sonra bu belirtilerin olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Ayrıca diğer aile üyelerinde herhangi bir alerji olup olmadığını da soracaktır.

 

Muza alerjisi olan bebekler başka benzeri besinlere de alerji gösterebilir. Bazı besinlerin içerdiği maddelerle muzun içerdiği maddeler benzerlik göstermektedir. Avokado, kivi ve domates bu besinlerdendir.

Yayınlanma Tarihi : 25.03.2015

6864

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim