Haberler

Makaleler

BEBEKTE MAMAYA ALERJİ NASIL ANLAŞILIR?

bebeğin mamaya alerjisiBEBEKTE MAMAYA ALERJİ NASIL ANLAŞILIR?

Formül besinler bazen bebeğin sindirim sistemi için zorlayıcı olabilir. Çünkü bebeklerin sindirim sistemi hassastır. Bundan dolayı bebek mamayı yedikten sonra mızmız görünmesi veya mamayı kusması olağan dışı bir durum değildir. 

Bebeğinizin mamaya alerjisi olup olmadığını anlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Bir süre sadece bir mamayı verin. Mama markasını sürekli değiştirmeniz alerjinin nedenini saptamanız için zor olabilir. Bundan dolayı bir süre aynı mama markasıyla devam edin.

2. Bebeğinizin cildini değişmelere karşı kontrol edin. Birçok mama alerjik bir reaksiyonda kızarıklık, döküntü, kurdeşen veya egzama gibi belirtiler ortaya çıkarabilir. Bebeğin cildindeki değişme akut olabileceği gibi tüm vücudunu da etkileyebilir.

3. Bebeğinizi mamayla beslerken davranışlarını iyi gözleyin. Eğer mamaya karşı alerjik bir hassasiyet gösterirse beslenme sırasında aşırı mızmız olabilir ve gazı birikebilir.

4. Kusma veya yediklerini çıkarma miktarı ve düzeyine dikkat edin. Kusma veya yediklerini aşırı tükürme bir alerjinin göstergesi olabilir.

5. Bebeğinizin altını kontrol edin. Bebeğin makatındaki dairesel kızarıklık bir alerji göstergesi olabilir.

6. Bebeğinizin bağırsak hareketlerini iyi izleyin. Bağırsak hareketlerindeki önemli bir değişme ( katı dışkısını çok az veya çok fazla, sık sık ve sulu yapması ) mamanın bebekte kabızlık veya ishal gibi bir duruma yol açtığını gösterebilir.

7. Bebeğinizin ağız, dil ve yüzündeki şişme belirtilerine bakın. Aşırı alerjik durumlarda özelikle dildeki şişme bebeğin solunumunu zorlaştırarak yaşamını tehdit edebilir.

Dikkat edilecek hususlar

1. Bebeğinizin beslenmesinde anne sütünden mamaya geçmeden önce hekiminizle konuşun. Bebeğinizi ilk ay 6 boyunca emzirmeniz bebeğinizin alerjiye yatkınlık riskini azaltacaktır.

2. Bazı bebekler formül besinlerde bulunan inek sütüne karşı alerjik bir tepki gösterebilirler. Dolayısıyla bu tür bir alerjik durum varsa inek sütü katkılı formül besinden uzak durmak gerekir. Bunun yerine soya katkılı formül besine geçilmelidir. Fakat bazı bebeklerinde soya ürünlerine karşı alerjisi olabilir.

3. Mamayı verdikten sonra bebeğinizde şiddetli bir 5reaksiyon gelişirse hemen acil yardım çağırmalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 24.03.2013

15110

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim