Haberler

Makaleler

BEBEKTE LAKTOZ İNTOLERANSI

bebekte laktoz intoleransıBEBEKTE LAKTOZ İNTOLERANSI

Laktoz intoleransının nedeni nedir?

Bazı insanların neden laktoz intoleransının olduğu tam olarak bilinmemektedir. Fakat laktoz intoleransı olan insanların sayısı hiç de azımsanacak düzeyde değildir. Örneğin ABD’ de 30 – 50 milyon arasında laktoz intoleransı sorunu olan insanların olduğu hesaplanmaktadır.

Laktoz intoleransında genetik faktörlerin bir neden olabileceği düşünülmektedir. Örneğin yine ABD’ de yapılan bir araştırmada asya kökenli insanlardaki laktoz intoleransı oranı %90 bulunmuştur. Avrupa kökenli insanlarda ise bu oran %15 çıkmıştır.

Çok nadiren de olsa bebeklerdeki laktoz intoleransı doğuştan gelebilmektedir. Bazı bebekler laktoz intoleransıyla doğabilir. Bu sorun bebeğe ebeveynlerinden geçebilir. Kimi bebekler doğuştan anne sütündeki laktozu veya inek sütünden yağılmış mamalardaki laktozu tolere edemeyebilir. Bu bebeklerin laktoz içermeyen özel bebek mamasına ihtiyacı vardır.

Eğer bebekte şiddetli ishal sorunu oluyorsa bebeğin vücudu laktozu tolere etmede sorun yaşıyor olabilir. Laktoz intoleransı belirtilerini 1 – 2 hafta boyunca yaşayabilir.

Ayrıca bazı ilaçlar da bebekte laktoz düzeyinin üretimini düşürerek geçici laktoz inteleransına neden olabilir.

Laktoz intoleransının belirtileri nelerdir?

Eğer bebekte laktoz intoleransı varsa ishal, karın krampları, şişkinlik, gaz belirtileri görülebilir. Bu belirtiler anne sütünü aldıktan veya süt veya süt içeren bir besin alındıktan sonra yaklaşık 30 – 60 dk. içinde görünebilir. Bu nedenle bebeklere ilk 1 yaşına kadar genelde inek sütü ve inek sütü içeren süt ürünleri önerilmemektedir.

Laktoz intoleransı süt alerjisiyle aynı mıdır?

Hayır. Laktoz intoleransı sindirim sistemiyle ilgili bir durumdur. Süt alerjisi ise bağışıklık siteminin süte verdiği bir yanıttır.

Her ikisinin benzer tarafları olabilir. Örneğin süt alerjisi ve laktoz inteleransında karın ağrısı ve ishal gibi ortak belirtiler görünebilir.

Eğer bebeğin yüz, dudak veya ağzında şişme, ciltte kaşıntı, döküntü ve kuruma oluşursa veya kurdeşen, gözlerde sulanma, burun akıntısı oluşursa bebeğin inek sütündeki proteinlerden birisine alerjisi olabilir.

Bebekte laktoz intoleransı olduğu nasıl anlaşılır?

Bebekte laktoz intoleransı olduğunu anlamak için belirtilerin hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu noktada bebeğin iyi gözlenmesi ve hekim randevusunda bu belirtilerin hekime iyi anlatılması gerekir. Hekim gerekli değerlendirme ve incelemeyi yaparak, belirtilerin ortadan kalkıp kakmadığını görmek için bebeğin diyetinden birkaç haftalığına bütün laktoz kaynaklarını çıkarabilir.

Laktoz intoleransı nasıl önlenir?

Laktoz intoleransında soruna yol açabilecek etkenleri mümkün olduğunca elimine etmek gerekir.

1. Satın alınan gıda ürünlerinin etiketleri dikkatlice okunmalı ve süt ve süt ürünleri içeren ürünler elenmelidir.

2. Bazı bebeklerde az miktarlarda laktoz içeren besinler pek bir etki yapmayabilir. Fakat bazı bebeklerde ise az miktarlarda da olsa oldukça bir etki gösterebilir. Bu nedenle bebeğin beslenmesi dikkatlice izlenmeli ve bebeği beledikten sonra gelişebilecek reaksiyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Bazı peynirler diğerlerine göre çok daha az laktoz içerebilir. Bu tür peynirleri bebeğin sindirmesi daha kolay olabilir. Bazı bebekler ise çok hassas oldukları için bütün peynir kaynakları ve peynir içeren besinler elimine edilir.

3. Bebekte laktoz intoleransı olsa da bebeğin besinsel ihtiyaçlarının karşılandığından emin olmak gerekir. Eğer bebeğin diyetinden süt ve süt ürünlerini çıkarmak gerekiyorsa bebeğin gelişimin düzenli devam etmesi için bunları ikame edecek şekilde beslenmesinin düzenlenmesi gerekir. Bu noktada diğer kalsiyum kaynağı besinlere yönelmekte fayda vardır. Çünkü kalsiyum bebeğin kemik ve diş gelişimi için önemli bir mineraldir. Diğer kalsiyum kaynağı besin olarak bebeğe yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum katkılı meyve suları, brokoli, soya sütü, soya peyniri, konserve somon balığı, portakal ve kalsiyum katkılı ekmekler verilebilir.

Bebeğin ihtiyaç duyacağı diğer besin maddeleri D vitamini, A vitamini, fosfor ve B2 vitaminidir. Bu vitamin ve mineralleri içeren besinler de bebeğe verilmelidir. Laktoz içermeyen süt ürünleri de ayrıca bir seçenek olarak kullanılabilir.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013

7332

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim