Haberler

Makaleler

BEBEKTE LAKTOZ İNTOLERANSI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

bebekte laktoz intoleransıBEBEKTE LAKTOZ İNTOLERANSI OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Bebeklerde süte kaşı bir alerji ya da hassasiyet gelişebilmektedir. Bu hassasiyet bebeğin sütteki laktozu ( sütteki bir bileşen ) sindirebilmek için yeterli enzimleri üretmemesinden kaynaklanır. Laktoz intoleransı bebeğin hayatını tehdit eden bir konumda değildir. Fakat bebeğe önemli derecede rahatsızlık verebilir.

1. Bebeğin süt veya diğer süt ürünlerinden beslendikten sonra iyi gözlenmesi gerekir. Laktoz intoleransı mide bağırsak rahatsızlıklarına neden olur. Bebekte beslenmeden yarım saat veya birkaç saate kadar şiddetli bir gaz sancısı olabilir. Bebekte mide ağrısı ya da krampları oluşabilir. Ya da ishal gelişebilir. Bu belirtiler bebekte laktoz intoleransının olduğunu gösterir.

2. Eğere bebek emziriliyorsa ve emzirmeden sonra laktoz intolerasnı belirtileri görülüyorsa ( ishal v.b. ) anne kendi diyetinden laktoz içeren tüm besinleri birkaç haftalığına çıkarmalıdır. Sonrasında bebekte laktoz intoleransı belirtilerinin tekrar görünüp görünmediği gözlenmelidir. Eğer tekrar olmuyorsa bebekte laktoz intoleransı bulunmaktadır.

3. Eğer bebek formül besinlerle besleniyorsa ve laktoz intoleransı belirtileri gösteriyorsa bebeğin hekimiyle görüşmek gerekir. Hekime süt tabanlı formül besini, soya tabanlı formül besinle değiştirip değiştiremeyeceği danışılır. Besin değiştirildikten sonra gözlemler sonucu bebekte belirtiler görülmüyorsa laktoz intoleransı vardır demektir.

Yayınlanma Tarihi : 09.08.2012

8063

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim