Haberler

Makaleler

BEBEKTE KABIZLIĞI İYİLEŞTİRMEK İÇİN

bebekte kabızlıkBEBEKTE KABIZLIĞI İYİLEŞTİRMEK İÇİN

Kabızlık bebekleri oldukça rahatsız edebilir ve kabız bebekler oldukça huysuz olabilirler. Memnuniyetsizliklerini avutulmaz bir şekilde ağlayarak gösterirler. Eğer bebeğinizin ağlamasını durduramıyorsanız kabızlık sorunu oluşmuş olabilir. Aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alarak bebeğinizin kabızlık sorununun iyileşmesine yardımcı olabilirsiniz.

1. Öncelikle bebeğinizin kabız olup olmadığından emin olun. Belki tamamen farklı bir nedenden dolayı mızmız ve huzursuz olabilir. Bağırsak hareketlerini iyi gözleyin. Eğer kabızlık sorunu varsa katı dışkısını sık sık yapmayacaktır. Ayrıca dışkısını çok kuru, tane tane ve azar azar yapar. Bebeğiniz kabızlık sorunundan dolayı karın ağrısı da çekebilir.

2. Bebeklerdeki kabızlık sorunu hakkında bilgi edinin. Özellikle emzirilen bebekler nadir kabız olurlar. Genelde katı besinleri tüketen kadar veya çocukluk dönemine kadar kabız olmazlar.

3. Eğer bebeğinize mama veriyorsanız mamayı iyice karıştırın. Çok koyu kıvamda olan formül besinler bebekte kabızlığa sebep olabilir. Formül besinin paketindeki hazırlama yönergelerini iyi uygulayın.

4. Eğer bebeğiniz katı besinleri almaya başladıysa diyetine püre edilmiş kuru erik ekleyin. Bebeğinize püre edimliş kuru eriği su ve elma veya armut suyuyla sulandırılmış olarak azar azar verin. Bebeğinizin diyetinde katı dışkısını zor yapmasına yol açacak muz, pirinç ve patates gibi nişastalı besinleri çıkartın.

5. Bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayın. Kabız olan bebeğiniz çok az sıvı tüketiyor olabilir.

6. Bağırsaklarının daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için karnına saat yönünde ve dairesel hareketlerle nazik bir masaj yapın.

7. Eğer bebeğiniz sık sık kabız oluyorsa kronik bir kabızlık durumu olabilir. Bu durumda hekiminize danışın.

Yayınlanma Tarihi : 26.02.2013

3843

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim