Haberler

Makaleler

BEBEKLERLE KONUŞMAK NEDEN FAYDALI?

Bebekle konuşmak neden faydalıBEBEKLERLE KONUŞMAK NEDEN FAYDALI?

 

Yapılan araştırmalar bebeklerin çok erkenden seslere yanıt verdiğini göstermektedir. Özelikle annesinin sesi bebek için daha tanıdıktır. Daha anne karnımdayken annesinin sesini tanımaya başlar ve doğduğu zaman işittiği annesinin sesi onun için güven vericidir.

 

Bebeklerle konuşmak bebeğin dil gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bebeklerle erkenden konuşmaya başlamak faydalıdır. Çünkü dil gelişimi daha hızlı olur. Sesleri, vurgulamaları, kelimeleri daha erkenden öğrenir, kelime hazinesi gelişir. Okul çağında kelime dağarcığı daha gelişmiş olur ve dili daha etkili kullanır. Kendini daha iyi ifade eder.

 

Dil becerisini erkenden edinen ve iyi bir şekilde gelişen bebekler daha sosyal olabilir ve okul çağında diğer çocuklara göre daha başarışı olabilir. Özgüvenleri daha gelişmiş olabilir.

 

Bebekle sakin ve güvenli bir ses tonuyla konuşmak uygun olacaktır. Yüksek sesler bebekler için rahatsız edici olabilir ve bebeği korkutabilir.

 

Bebekle noormal konuşmalar dışında ona bir şeyler okumak da faydalıdır. Bebek her ne kadar anlamasa da söylenenleri dinler. Çünkü küçük bir bebeğin çoğu zaman duymak isteyeceği şey annesinin sesidir.

 

Şarkı söylemek de faydalıdır. Şarkı söyleyerek de bebeğin dil gelişimine katkı sağlanır. Bebekler melodilerden hoşlanırlar.

Yayınlanma Tarihi : 28.09.2015

3570

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim