Haberler

Makaleler

BEBEKLERLE HANGİ OYUNLAR OYNANIR?

bebeklerle hangi oyunlar oynanırBEBEKLERLE HANGİ OYUNLAR OYNANIR?

 

Bebeklerle oynanan oyunların onlar için büyük faydaları bulunmaktadır. Oyunlar bebekler için sadece birer eğlence vasıtası değildirler. Bebekler oyunlarla sosyalleşirler, fiziksel olarak gelişirler. Oyunlar bebeklerin zihin gücünü de artırır. Peki bir ebeveyn olarak bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabilirsiniz. İşte bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar:

 

Bebeğinizle saklambaç oynayın. Bebekler arayıp bulma, yani yaygın tabiriyle saklambaç oyunlarından hoşlanırlar. Bu oyunlar bebeklere oldukça gizemli ve ilgi çekici gelir. Saklambaç oyunlarını bebeğinizle farklı şekillerde oynayabilirsiniz. Örneğin bebeğinizin çok yakınına bir oyuncağını saklayıp “ Oyuncak nerede” diye sorarak oyunu başlatabilirsiniz.

 

Yaygın ifadesiyle “ce” olarak ifade ettiğimiz yüzünü gizleme sonra görünme oyunu da bebekler için oldukça zevklidir. Bunun için yüzünüzü elinizle kapatın. Birkaç saniye sonra yüzünüzü açın. Bebeğiniz yüzünüzü gördüğü zaman sevinç çığlıkları atmasını bekleyebilirsiniz. Aynı şeyi bebeğinize de yaptırabilirsiniz. Bu tür saklambaç oyunları özellikle 6 aylık olana kadar bebekler için oldukça uygundur.

 

Bebeğinizle yakalama oyunları oynayın. Bebeklerin en sevdiği oyunlardan birisidir yakalama oyunları. Bebeğinizi karşınıza oturtarak ona tutması için yumuşak bir top atın. Ya da bebeğinizin önüne doğru tekerlekli bir oyuncak yuvarlayın. Bu oyuncağı tutmaktan büyük mutluluk duyacaktır. Bebeğiniz bu attığınız oyuncakları veya topların tuttuktan sonra size belki geri atmayabilir. Fakat büyük bir dikkatle de bunları inceleyebilir.

 

Bebeğinize bebek-çocuk şarkıları söyleyin. Bebekler bu tür sözlerden ve melodilerden hoşlanırlar. Bu bebeğinizin dil gelişimine de önemli katkı yapar. Şarkı söylerken bebeğinizle birlikte el de çırpabilirsiniz. El çırpma bebeğinizin fiziksel gelişimine, hareket koordinasyonuna yardımcı olur. Fakat el çırpma konusunda bebeğinizi zorlamayın. Bebeğinizi uyuturken hafif bir ninni de söyleyebilirisiniz.

 

Bebeğinize kitap okuyun. Kitap okumak sizin için bir oyun gibi gelmese de bebekler için oldukça güzel bir oyundur. Bebeğinizi kucağınıza oturtun elinize renkli resimli bir masal kitabı alarak okuyun. Bebeğiniz sizin sesinizi, konuştuklarınızı merakla dinleyecektir, anlamasa bile… Kitaptaki renkli resimler bebeğiniz için oldukça eğlenceli gelecek ve merakla bunlara bakacaktır.

 

Bebeğinizle ağız-burun-göz-kulak oyunu oynayın. Bebeğinizin elini tutarak ağzınıza, burnunuza, gözünüze ve kulağınıza götürün. Bebeğiniz bu oyundan hem zevk alacak hem de bu organların ismini daha çabuk öğrenecektir.

 

Bebeğinizle dans edin. Dans etmek de bebekler için oldukça eğlencelidir. Ayrıca bebekler sarılma yoluyla kendilerini oldukça güvende hissederler. Bebeğinizi kucağınıza alın ve hafif sakin bir müzik eşliğinde bebeğiniz kucağınızdayken dans edin. Ya da siz kendiniz de güzel bir melodi mırıldanabilir veya şarkı söyleyebilirsiniz. Dans etmek bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirir. Fakat çok hareketli dans figürlerinden kaçının. Bu hafif dans bebeğiniz için sakinleştirici bir etki de yapar.

 

Çıngırak sallayın ve bebeğinizin çıngırak sallamasına izin verin. Çıngırakların çıkaracağı sesler bebekler için eğlenceli ve ilgi çekicidir. Çıngırak sallamak bebeğin kas gelişimine ve dolayısıyla fiziksel gelişimine katkı sağlar.

Yayınlanma Tarihi : 21.01.2015

3413

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim