Haberler

Makaleler

BEBEKLERLE BAŞA ÇIKMAK

bebeklerle başa çıkmakBebekler artık emeklemeye başladıkça onlarla başa çıkmak daha zor hale gelecektir. Çünkü bebeğiniz çok daha hareketlenmiştir. Çok meraklı olmuştur. Her şeyi keşfetmeye çalışır. Bu esnada tabi ortalığı da bir hayli dağıtır. Bu aslında anormal bir durum değildir. Hemen hemen bütün bebekler hareketli oldukları bu   dönemlerde böyle ortalığı birbirine katarlar. Etraftaki eşyaları karıştırırlar. Bu duruma sizin hazırlıklı olmanız gerekir. Çünkü bebeğiniz böyle böyle birçok şeyi öğrenecek ve tecrübe edecektir. Aslında bu süreç onu birçok yönlerden gelişimi için de çok faydalı bir dönemdir.

Bu dönemde ebeveyn olarak bu konuda öncelikle yapmanız gereken bebeğinizin ev içinde rahat ve güvenli hareket etmesini sağlayacak bir ortam yaratmanızdır. Oldukça hareketlenmiş olan bebeğinizin güvenliği bu süreçte ön plana çıkacaktır. Dolayısıyla onu tehlikelerde koruyacak tüm güvenlik önlemlerini almanız gerekir.

Eğer evdeki düzen konusunda çok hassassanız ve evinizin durumu uygunsa, bebeğinizin gün içinde oynaması için mesela bir odayı ona tahsis edebilirsiniz. Aslında bu onun kendi odası da olabilir. Bir başka yöntem de evinizin otuma odasında, sizin yaşadığınız mekanda onun için güvenli bir alan oluşturmanızdır. Eğer böyle bir durumunuz yoksa o zaman dağınıklığı pek kafanıza takmamanız gerekir. Çünkü bebekler ortalığı dağıtırlar. Mesela sürekli ortalığı temizleyip toparlamaktansa, bebeğiniz akşam uyuduktan sonra ortalığı toparlamanız daha iyi olabilir. Eğer bunu kendinize bir sorun haline getirirseniz hem çok yorulursunuz hem de sinirleriniz yıpranır. Tabi bu şu anlama gelmemelidir. Bebeğinizin her yaptığı dağınıklığı ve düzensizlikleri boş verin demek değildir. Zorunlu kaldığınız ve gerekli gördüğünüzde bebeğinizin bazı hareketlerini sınırlayabilirsiniz. Mesela evin her odasını, her yerini dağıtmasını önleyebilirsiniz.

Bu süreci doğal bir süreç olarak kabul ederseniz siz de çok rahat edeceksinizdir. Onun için bu süreçte bebeğinizle olumsuz bir iletişim içine girmemeniz gerekir. Ona bağırıp çağırmak, onu şiddet uygulamak, kötü sözler söylemek onu olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuz çok dağınık olsa da ona ters tepki vermek yerine onu daha düzenli olması konusunda yönlendirmeniz, teşvik etmeniz, oyuncakları birlikte toplamanız daha iyi sonuç verecektir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

3188

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim