Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN ZİHİNSEL BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

bebeklerin zihinsel becerilerini geliştirmekZeki bir çocuğa sahip olmak her anne ve babanın dileğidir. Her anne ve baba çocuklarının büyüdüğü zaman akıllı, zeki, başarılı olmalarını ister. Bu durum için de bebeklik döneminden itibaren çocuğun zihinsel becerilerini geliştirmeye ihtiyaç vardır. Zihinsel becerileri gelişen bebekler ilerde daha başarılı bir hayat sürebilirler. İşte size bebeğinizin zihinsel becerilerini geliştirmeniz için bazı tavsiyeler.

1. Bebeklerin zihinsel gelişiminde onlarla kurduğunuz iletişimin büyük önemi vardır. Kendisiyle konuşulan bebeklerin dil gelişimleri, dil yetenekleri, ilerde kendini ifade etme becerileri daha güçlü olur. İletişim kurulan bebeğin zihin kapasitesi daha çok gelişir. Belleğine daha çok kelime yerleştirir. Onun için bebeğinizle konuşmayı, iletişim kurmayı ihmal etmeyin. Biraz büyüyüp kendini seslerle veya kelimelerle ifade etmeye başladığında ona kulak verin. Dinleyin.

2. Bebeğinizi yetiştirirken onun hayal gücünü geliştirmesine izin verin. Onu keşfetmesine bazı şeyleri denemesine, zengin deneyimler kazanmasına izin verin. Onu sürekli engellemeyin. Bir sürü sınırlamalar koyarak öğrenmesine engel olmayın. Bebekler yapı itibarıyla öğrenmeye açıktırlar. Onun bu öğrenme girişimlerini törpülemeyin. Onu teşvik edin. Asla basmakalıp düşünmesini sağlayacak şeyler yapmayın. Çocuğunuz asla belli bir dar çerçevede yetiştirmeyin.

3. Onun özellikle ev ortamında güvenli hareket etmesini sağlayın. Bu sadece fiziksel bir güvenlik değildir. Çocuk kendisini güvende hissetsin. Kendini güvende hissettiği zaman bazı şeyleri deneme ve yapma konusunda daha istekli olur. Cesaretli olur. Siz bir anne ve baba olarak ona bu güveni aşılamalısınız. Onu başarılı olacağına inandırmalısınız. Buna inanan çocuk yeni şeyleri deneme konusunda cesaretli olur.

4. Bebeğinizden sevgi ve şefkati eksik etmeyin. Sevgi ve şefkat bir çocuğun yetişmesinde anahtar rolündedir.

5. Çocuğunuzu iyi şeyler yaptığı zaman övmekten, ona güzel şeyler söylemekten geri durmayın.

6. Oyunlar bir bebeğin zihin gelişiminde önemlidir. Onun oyun oynaması için ev içinde gerekli ortamı yaratın.

7. Bebeğinize olabildiğince güzel anlar, hoş tecrübeler yaşatmaya çalışın. Kendisini mutlu ve güvende hissetsin.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

5730

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim