Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN YAZ AYLARINDA GÜVENLİĞİ

bebeklerin yaz aylarında güvenliğiBEBEKLERİN YAZ AYLARINDA GÜVENLİĞİ

 

Yaz ayları bebeğiniz ve sizin oldukça neşeli ve cıvıl cıvıl geçebilecek aylar. Fakat bu sıcak yaz aylarında bebeğiniz için bazı güvenlik risklerini de dikkate alarak gerekli önlemleri almanızda da fayda vardır. Bebeğinizin yaz aylarında güveliği için aşağıdaki tavsiyeleri dikkate alabilirsiniz:

 

Güneş ışınlarına karşı dikkatli olun

 

Her ne kadar güneş bebekler ve çocukların kemik geliminde faydalı olsa da bebeklerin cildi oldukça hassastır ve bu hassas ciltleri güneşten kolayca yanabilir. Bu nedenle bebeğinizin cildini güneşten koruyun ve güneşe direkt maruz bırakmayın. 6 aydan küçük bebekler direkt bir şekilde güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Sadece eğer mutlaka gerekirse kısa süreyle direkt güneş ışığı alabilir. Daha büyük bebeklerde de bebek uzun süre güneş ışığına maruz bırakılmamalı, dışarıdayken mümkünse cildi ince ve hafif bir kıyafetle örtülmeli ve 15-30 faktör korumalı güneş kremi ile cildi korunmalıdır. Ayrıca bebek arabasındayken güneşlik kullanılmalı ve bebeğe geniş bir şapka giydirilmelidir.

 

Bebeğinizin sıvı ihtiyacını karşılayın

 

Bebeklerin yaz aylarında sıvı ihtiyacı artar. Çünkü daha fazla sıvı kaybederler. Fakat hekim tavsiye etmedikçe 6 aydan küçük bebeklere su verilmesi önerilmemektedir. Bebe daha sık emzirilerek sıvı ihtiyacı giderilebilir. 6. aydan itibaren bebeklere sıvı ihtiyacını gidermek için az miktarlarda su ve meyve suyu verilebilir.

 

Havuz veya denizde dikkatli olun

 

Yaz ayları havuz ve deniz mevsimi demektir. Mutlaka serinlemek için ailece deniz kenarına veya havuza gideceksinizdir. Fakat bebeğinizin bu gibi yerlerde, özellikle havuzda mutlaka güvenliğini sağlayın. Bebeğinizi havuz ve deniz kenarında asla yalnız bırakmayın. Gözünüzün önünden ayırmayın. Bebeğinizle onu riske atacak şakalar yapmayın.

 

Yazın arabada bebeğinizin güvenliğini sağlayın

 

Yaz aylarında araba içi oldukça ısınır. Özelikle park halindeyken sıcaklık oldukça artar. Bebeğinizi araba içinde bir Dakka bile olsa asla yalnız bırakmayın. Arabanın camları açıkken bile yalnız koymayın. Çünkü araba içindeki yüksek sıcaklık bebekler için oldukça hayati bir risk taşır. Bebeğinizi arabada giderken arkada bebek koltuğunda güvenli bir şekilde taşıyın. Bebeğinizi rahatsız etmeyecek şekilde klimayı çalıştırabilirsiniz.

 

Sivrisinek ve böceklere karşı dikkatli olun

 

Yaz aylarında bebeğinizle sık sık dışarı çıkar, temiz havada gezinti yaparsınız. Piknik yaz aylarının en güzel eğlencelerinden birisidir. Fakat sivrisinekler ve diğer böcekler bebeğiniz için risk teşkil eder. Sivrisinek ısırıkları ve böcek sokmaları yaz aylarında yaygındır. Bu tür ısırıklar sonucunda bebeğinizin cildinde kızarıklık, kaşıntı, acı, kabarma, şişlik, enfeksiyon, ateş gibi belirtiler görülebilir. Bu nedenle bebeğinizi yaz aylarında bu tür tehlikelerden korumalısınız. Piknik gibi yerlerde bebeğinize uzun kollu giysiler giydirebilirsiniz. Bebeğinizin açıkta kalan yerlerine sivrisinek, böcek ısırmalarına karşı önleyici olması için sprey sürebilirsiniz. Fakat uygun bir sprey seçimi ve kullanımı için öncelikle hekime danışarak tavsiyelerini almak gerekir.

 

Ev içinde güvenlik önlemlerini alın

 

Yaz aylarında havaların sıcak olmasından dolayı evdeki pencereleri açık bırakıyor olabilirsiniz. Eğer bebeğiniz henüz emekleme dönemine bile gelmemişse bu konuda pek sorun yoktur. Fakat emekleyen ve hatta kendi kendine ayakta dura seviyesine gelen bebekler oldukça harekeli olurlar ve bu tür açık pencereler bebeler için güvenlik riski oluşturur. Bu nedenle pencerelerinize mutlaka güvenlik kilidi yaptırın. Mümkünse pencerelerinizi yukarıdan açılacak şekilde ayarlayın.

Yayınlanma Tarihi : 09.04.2015

2272

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim