Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN UYKU SORUNU İÇİN TAVSİYELER

bebeklerin uyku sorunu için tavsiyeler

BEBEKLERİN UYKU SORUNU İÇİN TAVSİYELER

Bebeklerin uyku problemleri yaşaması anormal bir durum değildir. Bebekler çeşitli dönemlerde çeşitli uyku sorunları yaşayabilirler. Burada önemli olan bu sorunların çözümüne yönelik neler yapılması gerektiğidir. İşte sizlere bu konuda bazı tavsiyeler.

1. Bebekleriniz için mümkün olduğunca bir uyku düzeni oluşturmaya çalışın. Bu düzeni sık sık değiştirmeyin. Arada bazı geçişler olacaktır. Ama önemli olan belli bir standardı yakalamaktır. Mesela bebeğinizi olabildiğince aynı saatlerde uyutmaya dikkat edin. Belli bir uyku rutini için sizin kendinizin de böyle bir düzen tutturmanız önemlidir.

2. Uykudan önce bebeğinizi fazla yormayın. Uyku öncesi dingin bir ortam olsun. Ortamın sıcaklığı da normal olsun. Genelde bu normal sıcaklık 20-24 derece arası olarak kabul edilir. Sessiz bir ortam olsun. Diğer taraftan eğer akşam vakti ise bebeğinizi ışıklı bir ortamda uyutmayın. Bunlar bebeğinizin daha rahat uykuya geçmesine olanak sağlayacaktır.

3. Uykudan önce uykusunu kaçıracak gıdalar ve içecekler de vermemek gerekir.

4. Bebeğinizin uykusu için bazı standartlar da belirlemeniz yerinde olacaktır. Mesela bebeğe uykudan önce güzel bir banyo yaptırmanız, biraz büyüyünce yaşına uygun hikayeler ve masallar anlatmanız yerinde olacaktır. Bu rutin bir iş haline gelirse bebek de bu yapılanların uykuya hazırlık aşaması olduğunu anlayacak ve kendini psikolojik olarak uykuya hazırlayacaktır. Bu şekilde ayrıca uyku konusunda bebekten gelebilecek itirazları da önlemeye çalışmış olursunuz.

5. Bebeğinizi belli bir süre sonra mutlaka kendi yatağında uyutmaya ve uykuya dalmasına alıştırmanız iyi olacaktır. Uyku konusunda olması gereken bebeğin yatağına yatırılıp, kendi kendine uyuya dalmasını sağlamaktır. İlk zamanlar sizinle birlikte uyumak isteyebilecektir. Yanında mutlaka sizin de uyumanızı isteyecektir. Fakat zamanla kendi kendine uyuma alışkanlığını kazanmış olması gerekir. Bunu bebeğinize kazandırın. Hatta neden böyle olmasını gerektiğini çocuğunuza anlatmaya çalışın.

6. Bebekler büyüdükçe uyku saatleri de azalma gösterir. Bunun bilincinde olun. Zaman içinde çocuğunuzun uyku saatleri azalacaktır. Mesela gündüz uykusu günde bir kez yeterli olacaktır. zaten çocuk bunun fazlasını da istemeyecektir. Genelde bebekler 6-7 aylık olduktan sonra günde bir defa gündüz uykusuyla yetinebilirler.

7. Bebekleri belli bir aya ulaştıktan sonra sadece gündüz ve akşam zamanları beslemek yeterli olacaktır. Mesela bebekler 4-5 aylık olduktan sonra gece emzirilmeye ihtiyaç yoktur. Böylelikle bebeğinizi gece emzirme için uyandırmamış ve uykusunu bölmemiş olursunuz. Böylelikle bebek de kendine has bir uyku düzeni geliştirmiş olur.

8. Bebekler gece uykularından uyanabilmektedirler. Aslında bu her bebekte olabilecek bir şeydir. Burada sizin anne ve baba olarak yapmanız gereken şudur. Bebek gece her uyandığında onun yanına gidip sürekli tekrar uyutmaya çalışmayın. Bırakın kendi kendine tekrar uykuya dalsın. Buna alışsın. Bebeğinize müdahale ederek bunu engellemiş olursunuz. Üstelik bu şekilde yaparak kendinizi de yıpratmış olursunuz.

9. Bebeğinizin uyku yeri standart olsun. Sürekli farklı yerlerde uyutmayın. Bu değişiklik de bebeğinizin bir uyku düzeni geliştirmesini zorlaştıran bir şeydir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

9669

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim