Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN UYKU KALİTESİ

bebek yataklarıBebeklerin sağlıklı bir gelişim düzeni içinde bulunması için bilindiği üzere bir çok faktör etki gösterir. Bu faktörlerden belki de en önemli olanı ise bebeğinizin uyku düzenidir. Sadece yeni doğum sürecinde değil 0-3 yaş arasında da beyin gelişimini etkileyen gece uykusu, en az bebeğinizin beslenmesi kadar dikkat edilmesi gereken bir önemli konudur.

Anneanne ve babaannelerimiz tarafından sürekli söylenen çocukların uyuyarak büyüdüğü söylemi aslına bakarsanız bilimsel açıdan da doğru bir açıklamadır. Evet bebekler uyuyarak büyür. Uyku sırasında özellikle de karanlıkta salgılanan melatonin hormonu, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirirken; hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılamasını da sağlayacaktır. Böylece uyku sırasında bebeğinizin çalışmayan kasları da çalışır ve enerji depoları yenilenir.

Kaliteli bir uykunun sağladığı bir diğer ayrıcalık ise bebeklerin beyin yapılarının gelişimindeki etkisidir. Özellikle uyku sırasında bebeklerin beyninde nöronlar arası bağlar zaman içinde oluşum ve güçlenme gösterir. Uyku süresi ve kalitesi bütün bu gelişmelerin yaşanabilmesi için de oldukça önemlidir. Düzenli ve kaliteli uyuyan bir bebek, uyku öncesinde öğrendiği bilgileri hafızasında düzenli bir şekilde kayıt altına alır ve uyanık olduğu süreç boyunca da yeni şeyler öğrenmeye daha istekli olur.

Peki bebeğinizin düzenli ve kaliteli bir uyku geçirmesi için neler yapabilirsiniz?

Öncelikle en rahatsız edici uykunuzu düşünmeye başlayın. Elbette bütün kalitesiz ve düzensiz uykularınızı rahatsız edici yataklarda hatırlıyorsunuz. Aslında bebeğiniz için de bu durum söz konusudur. Rahatsız eden bir yatakta uyumak sizin olduğu kadar bebeğinizin de uyku düzenini bozacak ve düzensiz bir uyku geçirmesine neden olacaktır. Bu nedenle bebeğinizin yatak seçimini yaparken kesinlikle doğru markaları tercih etmelisiniz. Size önerebileceğim tek tavsiye ise Yatsan Bebek Yatakları. Deliksiz uyku ve sağlıklı bir gelişim için doğru tercih olan bu yataklar ile hem bebeğinizin sağlığını hem de uyku düzenini kontrol altına alabileceksiniz. Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu ortopedik desteği ve deliksiz bir uykuyu Yatsan Bebek Yatakları ile sahip olacak. Hadi o zaman pamuk ve lateks tercihlerini de sizlere sunan Yatsan’ın kalite ve konforunu daha yakından incelemeye başlayın.

Yayınlanma Tarihi : 19.08.2017

9831

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim