Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN SOSYAL GELİŞİMİ

bebeklerin sosyal gelişimi

BEBEKLERİN SOSYAL GELİŞİMİ

 

Bebeğiniz özellikle 6. aydan itibaren sizin ilk aylardaki bebeğiniz gibi değildir. Artık ele avuca sığmayan bir yapısı vardır. Oldukça hareketlenmiştir. Yine onun yaşam merkezinde siz olmakla birlikte o artık dış dünyaya açılmaya başlamıştır. Yeni insanları fark edecek yeni tecrübeler edinecektir. Yavaş yavaş ev içinde bağımsız hareket etmeye başlamıştır. Yani sizden ayrı bir zaman geçirebilmektedir.

 

Tabi bu durum bu aylarda bebeklerde bazı olumsuz duygular geliştirmesine de yol açabilir. Çünkü artık onu eskisi gibi daha fazla kucağınıza almadığınızı düşünebilir. Hatta ondan ayrı geçirdiğiniz zamanı bile yanlış değerlendirecektir. Sizin kendisini terk edeceğini bile düşünebilir. Bu onda bir kaygı ve korku da yaratacaktır.

 

Bebeğin sosyal gelişimine nasıl yardım edilir?

 

1. Bir anne olarak onun bu tür duygular geliştirebileceğini bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Ev içindeyken onun yanında değilseniz bile ona seslenin ve onunla konuşmaya çalışın. Sizin sesinizi duysun. Onu rahatlatmaya çalışın.

 

2. Bebeğiniz artık dış dünyayı keşfetmeye başladığı için onun bu merakını gidermesine yardımcı olmalısınız. Onun güvenliğini sağlayacak şekilde ve onu sürekli kontrol ederek ev içinde dolaşmasına izin verin. Bu onu kendine olan güvenini kazanmasına da yardımcı olacaktır.

 

3. Diğer insanlarla etkileşim içinde bulunsun. Onları da tanımaya çalışsın. Diğer başka çocuklarla oyun oynamasına da izin verin. Onlarla bazı şeyleri paylaşsın. Bu tür şeyler bebeğinizin öğrenme ve sosyalleşme süreci için önemlidir. Başka insanların bebeğinizi sevmesine ve onunla ilgilenmesine izin verin. Genelde bebekler bu aylarda sizden ayrı kalma korkusundan dolayı başka insanlara karşı güvensizlik duyup onlardan kaçabilirler. Fakat bu konuda bebeğinizi cesaretlendirin ve gerekli güveni sağlayın.

 

4. Bir süre dışarı çıkıp bebeğinizden ayrı kalacaksanız bunu bebeğinize anlatın. Bir süre sonra geleceğini merak etmemesi gerektiğini ona söyleyin. Onu öpün ve kucaklayın. Ama telaşlı ve üzgün görünmeyin. Merak etmeyin bebeğiniz siz giderken ağlasa bile bire süre sonra susacaktır ve evdeki diğer insanlarla oyalanmaya başlayacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

5226

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim