Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN SAÇ BAKIMI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

bebeklerin saç bakımı için doğal çözümlerBEBEKLERİN SAÇ BAKIMI İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

Bebeklerin saç derisi oldukça hassastır ve bu bebeklerdeki saç kayıplarının ve saçlardaki incelmenin bir nedenidir. Halen mevcut kullanılan bebek şampuanları ve diğer kimyasallar eğer bebeğin saçına zarar veriyorsa doğal çözümleri denemekte fayda vardır.

Bebeklerin saçlarını daha sağlıklı tutmak ve kimyasallardan kaçınmak için doğal çözümler oldukça işe yarayabilir. Aşağıda bebeklerin saç bakımında özelikle kuruyan saçları ve saç kayıpları için doğal çözümler belirtilmiştir.

Soğan suyu: Soğan suyu bebeklerin saç derisinde oluşan mikropları dezenfekte etmekte kullanılabilecek doğal bir çözümdür. Soğan suyu sülfür içerir ve bu içeriğiyle doğal bir dezenfektan olarak iş görebilir. Soğan suyu güçlü ve keskindir. Bebeğin saç derisinde yanma hissi yapabilir. Bundan kaçınmak için soğan suyunun içine 1 çay kaşığı kadar bal eklenerek saç derisine sürülebilir. Bal rahatlama hissi yaratır ve mikroları yok etmek için etkili olur.

Hindistan cevizi sütü: Sağlıklı saçlar için en yaygın kullanılan doğal çözümlerden birisidir. Bu çözüm yetişkinlerde bile kullanılmaktadır. Hindistan cevizi sütü özellikle bebeklerdeki saç dökülmelerine karşı oldukça iyi sonuç verir. İçerdiği proteinler ve yağ asitleriyle saç gelişimine yardımcı olur. Saç derisini besler.  Daha iyi bir sonuç için yarım fincan hindistan cevizi sütünün içine ezilmiş aloe vera yaprağının suyu eklenir. Bu karışım bebeğin saç köklerine masaj yaparak uygulanır. Şampuan kullanmaktan kaçınmalıdır. Suyla bebeğin saçı nazikçe durulanmalıdır.

Mayonez: Mayonez bebeklerin saç bakımında özellikle kuruyan saçları için iyi bir çözüm olabilir. Mayonez zengin bir yağ kaynağıdır. Mayonez ilk önce tamamen yağlı olana kadar mikrodalga fırında ısıtılır. Sonra soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra bebeğin saç derisine uygulanır. Mayonez bebeğin saçında 15 dk. kadar kalır. Sonrasında su ve hafif bir bebek şampuanıyla ( bebek şampuanı az olmalıdır ) yıkanarak durulanır. Mayonez uygulaması bebeğin saçlarını nemlendirir ve daha parlak, yumuşak ve ipeksi görünmesine yardımcı olur.

Çemen otu tohumu: Çemen otu tohumu yıllardır saçların gelişimi için kullanılan bitkisel bir çözümdür. Çemren otu tohumu bebeklerin saç gelişimi için de kullanılır. Uygulama için öncelikle çemen otu tohumları geceden suda ıslatılır. Gün içinde öğütülerek ezilir ve hamur kıvamına gelir. Sonra bebeğin saç derisine uygulanır. Bebeğin saçında 15 – 20 dk kadar kaldıktan sonra suyla yıkanarak durulanır. İyi bir sonuç için uygulama birkaç kez tekrarlanır.

Yayınlanma Tarihi : 10.12.2012

5586

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim