Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN KURUYAN CİLTLERİ İÇİN

bebeklerin kuruyan ciltleri için

BEBEKLERİN KURUYAN CİLTLERİ İÇİN

 

Özellikle kışın soğuk havalarda insanların ciltleri kurur. Tabi biz yetişkinler gibi bebeklerin de ciltleri soğuk havadan ve bulunulan ortamın hava durumundan etkilenir. Bebeklerin ciltlerini sadece dışarıdaki soğuk hava değil içerideki sıcak ve kuru hava da olumsuz etkiler ve onlarda cilt kuruluğuna yol açar. Çünkü evin içindeki sıcak hava nemi yok eder ve havayı kurutur. Bu da cilt kuruluklarına yol açar.

 

Bebeklerde cilt kuruluğuna karşı önlemler ve çözümler

 

1. Bebekteki cilt kuruluğuna karşı önlemlerden birisi evdeki kuru havayı gidermek için evin nem oranını biraz artırmaktır. Bunun için mesela evde eğer bir klimanız var ise bu klimanın nemlendirici özelliğini bir süre açık tutabilirsiniz. Diğer taraftan özellikle ortamın nem oranını artırmak için özel cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlardan alabilirsiniz diğer yandan sıcak kaloriferin üzerine yine sıcak su dolu bir kap koyup nem oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü su sıcak ortamda buharlaşma yoluyla neme yol açacaktır.

 

2. Bebekteki cilt kuruluğunu önlemenin ve gidermenin diğer bir yolu bebeğin bol sıvı almasıdır. Bu bebeğin içini daha ferah tutar ve cildin kurumasını önler. Diğer yandan bebeğe düzenli olarak güzel bir banyo yaptırmak ve banyodan sonra bebeğin nemlenen cildini daha uzun süre nemli tutmaya yarayan losyonlar kullanabilirsiniz. Tabi bu losyonları seçerken de dikkatli olmak gerekir. Çünkü bazı losyonlar bebekler için ters bir etki yaratabilir ve alerjik durumlara yol açabilir. Bunun için doktorun size önereceğini bir losyonu alabilirsiniz.

 

3. Bebeğinizde cilt kuruluğuna karşı bebeğiniz için kullanacağınız sabun konusunda hekim tavsiyesi alın. Çünkü sabunların cildi kurutucu etkisi de vardır. Hele söz konusu bebekler olunca daha da seçici olmak gerekir. Çünkü bebeklerin ciltleri daha hassastır. Mesela sıvı sabunlar da bebek için zararlı olabilir. Onun için sabun konusunda hekim tavsiyesi almak daha doğru olacaktır.

 

4. Cilt kuruluğunu önlemek ve çözüm için evdeki sıcaklığın özellikle bebeğin yattığı odanın sıcaklığının 20 dereceden yüksek olmaması daha uygundur. Tabi belki bu sıcaklık belki bebeğin ısınması için biraz düşük olabilir. Bu durumda bebeği daha kalın giydirmek daha uygun olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2011

6507

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim