Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN KİŞİLİK GELİŞİMİ

bebeklerin kişilik gelişimi

BEBEKLERİN KİŞİLİK GELİŞİMİ NASIL OLUR?

Araştırmalara göre bebeklerin kişilik gelişiminde genetik etkenlerin payı düşük orandadır. Bebeklerin kişilik gelişimi büyük oranda çevresel etkenlerin etkisiyle oluşur. Bebeklerin kişiliği ortalama olarak 6. aydan itibaren oturmaya başlar ve zaman içinde gelişir. Tabi bu kişilik gelişimi büyük oranda çevresel etkenlerin etkisiyle olduğu için bebeğinizin kişiliği sizin ve çevrenizin elinde biçimlenir. Çevresel etkilerle bir bebeği ilerde mükemmel bir insan yapabileceğiniz gibi çok sorunlu bir insan da yapabilirsiniz. Dolayısıyla bebeğinizin iyi bir kişilik geliştirmesi için anne, baba ve çevre olarak gayret göstermeniz gerekir.

Uygun bir kişilik gelişimi için öncelikle bebeğinizi iyi tanımanız gerekir. Bebeğiniz hırçın, huysuz bir bebek ise bebeğinize karşı daha sabırlı ve sakin davranmanız gerekir. Davranışlarınızda tutarlı olmalı ve disiplinli olmalısınız. Mesela çekingen yapıda bir bebeğiniz varsa onu yeni şeyler denemesi konusunda, yeni ortamlarda daha rahat davranması konusunda cesaretlendirmelisiniz. Onun kendine olan güvenini artıracak şeyler yapmalısınız. Bebeğiniz nasıl olursa olsun ondan hiçbir zaman ilgi ve sevgiyi kesik etmemeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Ona her zaman sarılın, kucaklayın, öpün. Onu sizin için ne kadar değerli olduğunu hissettirin. Bir şey yaptığı zaman onu övün, cesaretlendirin ve alkışlayın.

Bebeğinizi nasıl yetiştirirseniz o şekilde meyvesini toplarsınız. Eğer sürekli olarak onu aşağılar, küçümser, ona bağırır ve iyi davranmazsanız hırçın ve sorunlu bir insan yetiştirirsiniz. Onun için anne ve baba olarak size büyük görevler düşmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

9787

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim