Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN KALP SAĞLIĞI

bebeklerin kalp sağlığı

BEBEKLERİN KALP SAĞLIĞI İÇİN ÖNLEMLER

Söz konusu sağlık olunca önlem almak için hiçbir zaman geç kalmamak gerekir. Sağlıklı olmak belli bir döneme ait bir olgu değildir. Dünyaya geldiğimizden beri sağlıklı yaşamak konusunda bir şeyler muhakkak yapılmıştır. Konu sağlık olunca kalp sağlığı çoğunlukla ilk akla gelen organ olur.

Kalp sağlığı bir yetişkinler için olduğu kadar bebekler için de önemlidir. Çünkü sağlıklı br kalbin temelleri bebeklik ve çocukluk döneminde atılır. Küçüklükten itibaren edinilen yaşam şekli ( beslenme, egzersiz, sağlıklı yaşam v.b. ) sonraki yıllarda bebeklerin ve çocukların kalp sağlığına da yansır.

Bebeklerin kalp sağlığı için hangi önlemler alınmalıdır?

1. Bebeğin kalp sağlığı için de onun bulunduğu ortamda sigara içmemek ve hatta mümkünse evde hiç sigara içmemek en isabetli davranış olacaktır. Eve gelen diğer insanları da bu konuda uyarın. Onlar da buna özen göstersinler. Bunu istemek sizin en doğal hakkınızdır. İnsanların kendi kişisel zevkleri için bebeğinizin sağlığını tehlikeye atmalarına izin vermeyin. Diğer yandan bebeğinizi de büyüdükçe bu konuda bilinçlendirin.

2. Sağlıklı bir yaşam için spor çok önemlidir. Kendiniz spor yapmayı alışkanlık haline getirin ve bebeğiniz büyüdükçe ona bu alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Yiyeceklerde şeker ve tuzu azaltın. Bu iki madde birçok rahatsızlığa yol açabilmektedir. Onun için bebeğinizi şekerden uzak tutun. Yemeklerde de tuzdan uzak durun. Kilosuna dikkat edin. Aşırı kilolu bebek ilerde düzelmezse potansiyel bir kalp hastası demektir.

3. Bebeğinizin sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırın. Bu kontroller olası rahatsızlıklar için de önlem almanızı sağlayacaktır. OMEGA 3 yönünden zengin gıdaları tercih edin. Balıklarda bundan bolca vardır. Doymuş yağ oranı düşük gıdaları tercih edin. Genetik faktörler de önemlidir. Bazı ailelerde kalp, yüksek tansiyon, kolesterol çok görülebilmektedir. Eğer böyle bir aile geçmişiniz varsa bebeğin hem düzenli kontrollerini yaptırmanız gerekir hem de sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandırmanız gerekir. Bu da ilerde çocuğunuzun kalp rahatsızlığı riskini azaltacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

4031

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim