Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN KALP ATIMLARI

bebeklerin kalp atımları

YENİ DOĞAN BEBEKLERİN KALP ATIMLARI

Kalp atımı bebeğin kalbinin 1 dk içinde kaç defa attığını gösterir. Yeni doğan bebeklerin kalbi dakikada 140 defa atar. Bebek büyüdükçe kalp atımları yavaşlayarak bu sayı azalır. Gençlerde kalp atım sayısı dakikada 70 atım civarındadır. Tabi kalp atım sayısının çocuklarda değişebileceğini de ( çocuğun aktivite düzeyine göre v.b. ) unutmamak gerekir

Çocuğun kalp atımlarını kontrol etmek

Bebeklerde ve çocuklarda kalp atım sayısını kontrol etmek için kulak direkt bebeğin / çocuğun göğsüne yerleştirerek kontrol edilebilir. Böylelikle 1 dk. içinde kalbin kaç defa attığı saptanabilir.

Bebeklerde düzensiz kalp atımları ya da Aritmi

Aritmi kalbin normal düzeninden farklı olarak ritmik bir şekilde atmamasıdır. Yani kalp ritminde bir sorun bulunmaktadır. Çocuklarda aritmini birçok sebebi olabilir. Bir hastalık veya bir ateş durumundan da geçici bir aritmi durumu gelişebilir. Tabi aritmi çocukta veya bebekte bir kalp hastalığının belirtisi olabilir. Alınan bazı ilaçlardan kaynaklanabilir.

Ebeveynler tarafından bebeğin veya çocuğun kalp atımları kontrol edildiğinde eğer anormal bir durum varsa ( 1 dk içinde normalden çok yavaş veya çok hızlı ) hekime danışmak gerekir. Diğer yandan aritminin herhangi bir yaşta da ortaya çıkabileceğini unutmamak gerekir.

Bebekte kalp atımlarını etkileyen faktörler

Bir bebeğin kalp atımları vücut büyüklüğü, hava sıcaklığı, duygular, ilaçlar, aktivite düzeyi ve hastalık gibi durumlardan etkilenebilir. Eğer bebek / ocuk oldukça aktifse, sürekli bir uyarılma halinde ise kalp uyku veya dinlenme halinden daha hızlı atabilir.

Çocuk üzgün, heyecanlı, stresli ise kalp sakin ve huzurlu halinden daha hızlı atabilir. Çocuğun otururken ve ayaktayken olan pozisyonlarında bile kalp farklı hızlarda atabilir.

Kalp atım düzensizlikleri ve ani bebek ölümleri sendromu

İstatistiklere göre bebeklerdeki kalp atım düzensizliklerinin bebeklerdeki ani bebek ölümlerinde rol oynayabilmektedir. Ani bebek ölümüne karşı bebeğin kalp kontrolünün düzenli olarak yapılmasında fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 07.11.2012

22223

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim