Haberler

Makaleler

BEBEKLERİN GÖRME BECERİSİ İÇİN ETKİLİ BİR ALIŞTIRMA

bebeklerin görme becerisiBEBEKLERİN GÖRME BECERİSİ İÇİN ETKİLİ BİR ALIŞTIRMA

 

Bebeklerin fiziksel gelişimlerinin bir yönü de görme becerisinin gelişimiyle ilgilidir. Bebeklerin görme becerisinin gelişimi ilk 3 ayda süreklidir. Zaman içinde gözleriyle objeleri takip etmeye başlar ve yüzlere dikkatli bir şekilde bakar. Bebeklerin görme becerisinin gelişmesine yardımcı olunabilir. Bu konuda bebekle yapılabilecek birçok aktivite bulunmaktadır. Aşağıdaki aktiviteyi uygulayarak bebeğinizin görme becerisinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

 

1. İşe basit bir oyuncağı elinizde tutarak başlayın ve bebeğinizden 22 cm kadar uzakta durun. Oyuncağı bebeğinize doğru uzatın.

 

2. Sabırlı olun ve bebeğinizin gözleriyle oyuncağa odaklanmasını bekleyin. Dikkatini oyuncağa vermesine yardımı olmak için oyuncağı biraz sallayın.

 

3. Bebek oyuncağa odaklandığı zaman oyuncağı yavaşça sola ve sağa hareket ettirin. Bebeğin oyuncağı izlemesini takip edin. Oyuncağı hızlı hareket ettirmeyin. Çünkü hızlı hareketlerde bebek odaklanamaz. Sonra sabit tutun. Sabit haldeyken de oyuncağa odaklanmasını sağlayın. Bu şekilde yapmanız bebeğin oyuncağa iyice odaklanmasına ve görme becerisinin gelişmesine yardımcı olur.

 

Bu aktiviteyi günlük olarak tekrarlayın. Bebeğinizin zaman içinde oyuncaklara daha uzun süre dikkat gösterdiğini ve daha uzun süre takip ettiğini göreceksiniz. Bu alıştırmalara bebeğin 3 aylıkken başlayabilirsiniz.

 

Bebeğinizin görme becerisinin gelişmesi için onunla aktiviteler uygulama zamanını iyi seçin. Bebeğinizin kendisini iyi hissettiği ve mutlu anlarını seçin. Aç olduğu zamanlar, huysuz ve mızmız olduğu anlar, uyku zamanları bu açıdan uygun zamanlar değildir. Bebeğinizi çok fazla uyanık tutmamaya ve bebeğinizi aşırı uyarıcılarla yormamaya çalışın. Çünkü bebeğiniz hemen yorulur ve mızmızlaşır.

Yayınlanma Tarihi : 23.12.2014

2625

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim